Jak funguje BMI a jak se počítá?

admin

BMI neboli Body Mass Index je ukazatelem toho, jak na tom se svojí postavou jste. Jde o Index tělesné hmotnosti, který říká, jak si člověk stojí v poměru výška/ váha a mnohdy je tou pověstnou první vlaštovkou, která vede ke změně. Jak funguje a jak se počítá?

BMI vám řekne, zda je vaše váha ideální nebo ne

Podle výpočtu BMI zjistíte, zda je vaše tělesná hmotnost ideální, nebo zda trpíte podváhou či nadváhou a měli byste se sebou začít něco dělat. Základem je poměr váha-výška, BMI kalkulačka konkrétně používá vzorec BMI = kg / m2.

Co vůbec je ideální tělesná hmotnost?

Ideální tělesná hmotnost obecně neexistuje, je čistě individuální záležitostí. Každý z nás je jedinečný, nikdo se nemůže s nikým srovnávat a stresovat se, že kamarádka váží méně.

Ideální tělesná hmotnost záleží na mnoha faktorech, mezi nimi např. na pohlaví, věku, celkové tělesné konstituci, množství svalové hmoty a tuků v těle, i výšce člověka. BMI je jedním ze způsobů, jak mít aspoň trochu povědomí o tom, jaká zdravotní rizika u vás v souvislosti s tělesnou hmotností hrozí.

Co si totiž budeme povídat, zdravé není ani vážit málo, ale ani příliš mnoho. BMI vám dá obecnou představu o tom, jak si stojíte a zda je vaše tělesná hmotnost jakž takž v normě, nebo byste měli začít uvažovat třeba o tom, jak zhubnout.

Podle výsledku zjistíte, zda jste obézní nebo máte podváhu

Jste obézní, máte podváhu, nadváhu, nebo patříte mezi ty šťastné, kteří mají normální hmotnost? Výsledek výpočtu vám v tom udělá jasno.

BMI Kategorie Zdravotní rizika
Méně než 18,5 Podváha Vysoká
18,5 – 24,9 Normální váha Minimální
25 – 29,9 Nadváha Nízká až lehce zvýšená
30 – 34,9 Obezita 1. stupně Zvýšená
35 – 39,9 Obezita 2. stupně Vysoká
Nad 40 Obezita 3. stupně Velmi vysoká

 

Co je podváha?

Z reklam se na nás dívají vyhublé modelky a my jim často závidíme. Není ale co, ani hubený člověk nemusí být nutně zdravý. U osob, které trpí podváhou hrozí nepravidelná menstruace, vyčerpání, zhoršená obranyschopnost těla, anémie nebo nedostatek vitamínů a hlavních živin.

Jaká rizika jsou spojena s nadváhou?

Čím vyšší hmotnost máte, tím víc zatěžujete svoje tělo, jeho klouby a orgány. S nadváhou je riziko zdravotních obtíží lehce zvýšené, pojí se s ní diabetes, vysoký krevní tlak nebo kardiovaskulární onemocnění.

A co ta obezita?

Obezitu dělíme do tří stupňů, čím vyšší stupeň, tím vyšší jsou zdravotní rizika. Zatímco nadváha „zvedá varovný prst“, tady už je na místě opravdu začít hubnout a pravidelně navštěvovat svého praktického lékaře, který vám bude kontrolovat krevní tlak a hladinu krevního cukru.

Single content advertisement bottom
News Feed
Related posts
Your comment?
Leave a Reply