Dřevěné pelety

Hedy

Dřevěné pelety

Dřevěné pelety se stávají stále oblíbenějším topivem. Jedná se o drobné válečky o průměru 6 až 20 mm, které se vyrábějí lisováním dřevěných pilin. Co je důležité, během tohoto procesu se nepřidává žádné pojivo ani chemické přísady.

Jak se pelety vyrábějí

Ptáte se, jak tedy drží peletka vlastně pohromadě? Jak to, že se nerozpadne? Vstupní materiál se umístí do tvarovacích lisů. Celému procesu se říká „peletizace“. Vysokým tlakem se materiál protlačuje malými kruhovými otvory v ocelové matrici. Zároveň se zahřívá na teplotu okolo 100°C. Při této teplotě celulóza ve dřevě měkne, a začne lepit. Po vychladnutí máme zcela pevný váleček. Díky tomu se z hromady dřevěných pilin vytvoří pelety tvaru válečku zcela bez nějakých lepidel.

Ekologické topivo

Pro peletky se využívá odpad z dřevovýroby, jsou tedy velmi ekologické. Navíc mají extrémní hustotu a nízký obsah vody, neobsahují ani žádné škodlivé látky. Jedná se o obnovitelný zdroj energie, na rozdíl od paliv fosilních. Topení jimi je šetrné k přírodě, uvolní se jen tolik oxidu uhličitého, kolik stromy předtím samy vytvořily.

Jaké jsou výhody topení dřevěnými peletami?

  • Šetrnost k životnímu prostředí, obnovitelný zdroj energie
  • Vysoká výhřevnost a energetická účinnost
  • Příznivý poměr cena/výkon
  • Nízké nároky na skladování
  • Čistá a snadná manipulace
  • Možnost automatizace procesu spalování

Na pelety potřebujete speciální kotel

S peletami můžete topit ve speciálních kotlech nebo v krbech. Čím je kotel kvalitnější, tím méně toho protopíte a tím delší bude mít životnost. Vyšší investice se tedy většinou vyplatí. Moderní kotle jsou šetrné a automatické. O jejich obsluhu není třeba se téměř starat. Systém dávkování paliva a spalného vzduchu je elektronicky řízený. Tepelný výkon se řídí podle venkovní teploty a požadované vnitřní teploty.

Kde pelety koupit?

Pokud se rozhodnete topit dřevěnými peletami, budete muset každoročně toto palivo dopravit domů. Nejlepší je sehnat si spolehlivého dodavatele, který dopraví pelety až k vám. Takovým je firma OPTIMTOP s.r.o., nabízející dopravu zdarma po celé ČR, a to již od 1 objednané palety. A nejvýhodnější bývá, když se jimi zásobíte mimo sezonu.

Single content advertisement bottom
Related posts
Your comment?
Leave a Reply