Štědrovečerní večeře

Hedy

Štědrovečerní večeře

Pro děti věc, na kterou celý den čekají, protože vědí, že hned po jídle si mohou pod stromeček jít pro své dárky. Pro maminky aspoň dva dny přípravy a pro tatínky vidina jediného jídla, které za celý den zkonzumují. Pro každého znamená něco jiného, ale každý jí bere jako tradici, bez které se Vánoce neobejdou.

Autor obrázku: Derek Key

Jak vypadá štědrovečerní večeře?

Klasická verze štědrovečerní večeře je velmi známá. Jde o smaženého kapra v trojobalu s tradičním bramborovým salátem. A polévka se mění podle kraje a to zejména dle toho, co se ten rok urodilo nejvíce, ale většinou to bývá polévka rybí, hrachová anebo houbová.

Jaký je rozdíl mezi klasickou a dnešní štědrovečerní večeři?

Když se jedná o klasiku, tak v té době jí jedl úplně každý, protože je to tradice a také křesťanský zvyk. Ale v dnešní době si každé chce udělat Vánoce krásné a tak si na večeři připraví, co má rád. Někdo si dá třeba jinou rybou a jsou lidé, kteří si s tradicí nedělají hlavu, jen se chtějí cítit příjemně a na štědrovečerním stole mají třeba i kuřecí řízek a podobně.

A jak vypadá prostírání štědrovečerního stolu?

To také záleží na tom, jak se k tomu postaví rodina, ale v téměř každé rodině je to tak, že se stůl chystá slavnostně. Někdo má i speciální jídelní sadu talířů, z kterých večeří jen na Vánoce, aby jim daly tu správnou významnost.

Tradice, která se spojuje se štědrovečerní večeří?

Říká se, že u štědrovečerního stolu by mělo být nachystáno jedno místo navíc. Proč? Protože kdyby přišel na návštěvu chudý pocestný, tak byste mu měli také nabídnout jídlo a pití, právě proto, že Vánoce jsou svátky lásky, klidu a duševní pohody a proto by měl být každý uvítán s láskou a otevřenou náručí.

Single content advertisement bottom
Filed in
Related posts
Your comment?
Leave a Reply