Objevte sílu čaje! Které patří mezi nejzdravější?

admin

Legenda praví, že čaj byl objeven úplnou náhodou před 4 700 lety za vlády čínského císaře Šen Hunga. Ten údajně odpočíval ve stínu a sledoval, jak mu sluha ohřívá vodu. Vítr mu během čekání do nádoby s vroucí vodou zavál několik lístků z blízkého čajovníku a netrpělivý císař objevil příjemnou chuť čaje. Tak vznikl jeden z celosvětově nejoblíbenějších nápojů.

Výhody pití čaje

Některé druhy čaje mají zázračné účinky na zdraví a při správném výběru může jednotlivec snížit riziko zánětu, krevní tlak, LDL cholesterol nebo zabránit oxidačnímu stresu. Některé čaje mají dokonce vyšší stimulační účinek než káva a jiné jsou známé schopností utišit zánět nebo napjaté nervy.

Černý čaj

Nejznámější je černý čaj, který obsahuje ze všech čajů nejvíce kofeinu, takže může sloužit jako kvalitní náhrada za kávu. Výzkumy ukazují, že tři šálky denně dokážou snížit riziko srdečních chorob a napomáhají k lepšímu trávení.

Zelený čaj

Další klasikou je zelený čaj, který je díky obsahu spousty antioxidantů a katechinů považován za jeden z nejprospěšnějších nápojů vůbec. Poslední výzkumy ukazují, že může dokonce významně pomoci k podpoře zdraví srdce. Pravidelné pití zeleného čaje přispívá k:

  • Prevenci zánětu,
  • zlepšení krevního oběhu,
  • předcházení srdečních chorob,
  • snížení krevního tlaku a LDL cholesterolu.

Využijte sílu bylin

Ibiškový čaj vyráběný z květů tohoto keře se chutí podobá brusinkám, je totiž stejně rudý a kyselý jako ony. Nejvíce ceněnou vlastností tohoto výrazného čaje jsou protinádorové účinky. Koncentrovaný výluh z čistého ibišku se nazývá karkade a podává se na Blízkém východě.

Heřmánkový čaj je ceněn po celém světě pro své uklidňující účinky, které pomáhají při usínání a prohlubují spánek. Uleví i od stresu či nachlazení a doporučuje se všude tam, kde je třeba tišit bolest.

Mátový čaj je nejvhodnější volbou pro zmírnění zánětů, zklidnění podrážděného žaludku a úlevu od bolesti. Díky peprmintu chutná jako žvýkačka a navzdory skutečnosti, že se jedná o teplý nápoj, je příjemně svěží.

Nečekejte zázraky

Pokud si ovšem myslíte, že k tomu, abyste si udrželi zdraví, postačí pouze pití litrů čaje, tak se mýlíte. Pro zdravé fungování je zásadní harmonie těla a mysli, tedy správné psychické nastavení v kombinaci s dostatkem pohybu a zdravou stravou.

Zamyslete se proto nad svými návyky. Můžete třeba zkusit zařízení na zahřívání tabáku PULZE. Nejen, že pak nebudete vystavovat dýmu své okolí, ale budete moci postupně snížit intenzitu zahřívání náplně.

Autor: Martin Novák

Single content advertisement bottom
Related posts
Your comment?
Leave a Reply