Zkus levanduli!

Hedy

Zkus levanduli!

Levandule je nejenom krásná na pohled, ale i známá pro své uklidňující účinky. Uleví od bolesti, ale vyléčí i menší nachlazení.

Levandule byla využívána už v dávné historii – Egypťané ji používali do voňavek, Řekové ji sypali do koupele a uklidňovali se tím, Římané zase levandulí odpuzovali hmyz. Zajímavostí je, že její název je odvozen od latinského lavare, což znamená mýt se. Také byla využívána jako afrodiziakum a pytlíky s levandulí se přidávaly do prádla. Také byla považována za univerzální všelék a používala se k vydezinfikování ran. Levandule má hlubokou tradici např. ve Francii, kde jsou touto krásnou bylinkou posázené celé pole.

Levandulový olej

Pokud trpíš nespavostí nebo nervozitou, pomůže ti levandulový olej. Dokáže totiž zklidnit nervovou soustavu. Můžeš si pár kapek levandulového oleje nakapat na papírový kapesník nebo polštář. A pozor! Není to jen babská rada, ale dokonce to i potvrdil vědecký výzkum. Navíc se tím dají i potlačit deprese.

Levandulovým olejem ale pomůžeš i své pokožce. Pokud trpíš na akné, určitě to zkus. Levandulový olej má totiž dezinfekční a antibakteriální účinky. Navíc se to dá použít i na kousnutí hmyzem, spáleniny, ekzémy a drobné oděrky. Vše se rychleji zahojí a zmírní.

Pokud s aplikací teprve začínáš, nejdříve ho první hodinu na postižené místo aplikuj 15 minut, poté postačí každých 24 hodin.

Proti bolesti

Levandule dokáže zmírnit i bolesti hlavy a svalů. Přidej do mísy horké vody pár kapek levandulového oleje a vdechuj páru. Pokud ti nastupuje migréna, větři si kapku oleje na čelo a spánky.

Také bylo dokázáno, že pokud si byla na operaci nebo si prodělala nějaké zranění, pokud podstoupíš levandulovou aromaterapii, nebudou tě následky operace tolik bolet.

Trávení

Levandule ale také pomáhá při trávení, ulevuje od zácpy, nadýmání, ale i závratí či zvracení. Olejíček vmasíruj do oblasti břicha. Pokud chceš zklidnit žaludek, můžeš si i uvařit čaj se sušenou levandulí – seženeš ho v lékárně nebo v obchodě se zdravou výživou. Ale naopak těhotné ženy by se měly levanduli raději vyhnout!

Autor obrázku: Gaby Av

Nachlazení

Pokud je léto a ty ses trochu nachladila, nemusíš hned běžet k doktorovi a brát si všelijaké chemické prášky, které ti akorát zatěžují játra. Bohatě ti postačí i levandule. Dokáže zmírnit kašel, zlepší dýchání, působí proti bolesti a ničí některé bakterie. Jak ale na to? Vmasíruj pár kapek na hrudník, na krk a záda. Můžeš vdechovat i vůni oleje, když nakapeš do aromalampy levandulový, peprmintový a eukalyptový olej.

Relaxuj

Jak už bylo řečeno, levandule dokáže vyléčit deprese a zvednout náladu. Můžeš přidat kapku levandulového oleje do tělového krému, použít ho místo voňavky nebo kápnout do aromalampy. Můžeš si ale napustit i horkou vanu a trochu levandulového oleje do ní nakapat!

Single content advertisement bottom
Related posts
Your comment?
Leave a Reply