Dior

Hedy

Dior

Autor obrázku: jinterwas

Důraz na ženskost a vyzvednutí krásných ženských křivek. To je hlavní rys Diorových modelů. Značka Dior je vůbec synonymem luxusu, bohatství a vytříbeného vkusu. Každá správná dáma by měla mít ve svém šatníku šaty od Diora, značky přepychu. Dior objeví v každé ženě váženou slečnu a hotovou kněžnu.

Christian Dior

I když je dnes Dior synonymum k bohatství, život zakladatele, této světově veleúspěšné značky, nebyl kdovíjak růžový. Narodil se na samém počátku dvacátého století v Normandii, rodině bohatého podnikatele. Krátce na to se rodina přestěhovala do Paříže. Christian byl již od mala tvořivé dítě a tíhl k umění.

Léta studií

Přání rodičů však bylo vystudovat politické vědy. Toto studium na univerzitě nedokončil a založil vlastní galerii, kdy vystavoval díla Dálího anebo Picassa. Do té doby neměl problém s financemi, jenže když nastala hospodářská krize, byl nucen galerii zavřít. Jeho otec zkrachoval a umřela mu matka. Přijde i o střechu nad hlavou.

První návrhy a první světový hit

Nic však nevzdává. Začne pracovat jako ilustrátor v jednom pařížském časopise a věnuje se navrhování šatů a klobouků. Některé modely prodává módním domům Niny Ricci či Cristóbla Balenciaga. Poté pracuje u Roberta Piqueta a právě tam vytvoří pepitový kostým, který se stane světovým hitem.

Vlastní módní dům

V době války je povolán do boje, ale jakmile skončí, otvírá svůj vlastní módní dům, který mu financuje textilní magnát Marcel Bussaca. Již první kolekce nazvaná Corolle, jež představí, zaznamená neuvěřitelný úspěch. Ještě výraznější je kolekce New Look a je správně pojmenovaná. Dior dal svým modelům to, co doposud chybělo. Zvýraznil krásné ženské křivky a odstranil nedostatky. Typickými prvky Diorových modelů je zvonovitá sukně, úzký pas, odhalená ramena a dekolt.

Autor obrázku: SharonaGott

22 kolekcí

Dior za svá první léta vytvoří celkem 22 kolekcí, z nichž si vybere každá žena na světě. Jednotlivé kolekce jsou totiž pro jednotlivé typy postav. Dodnes se značka Dior těchto kolekcí drží a své modely obměňuje. Ale zpět ke Christianovi, který je v roce 1949 vyhlášen jedním z nejvýznamnějšíc osobností světa. Začne otvírat butiky po celém světě.

Náhlá smrt

Nic netrvá věčně a v roce 1957 Christian Dior náhle umírá na srdeční selhání. Protože Christian nemá potomky (byl gay, za což ho bratr nenáviděl a jako mladého šikanoval a zabíral do sklepa), přebírá firmu mladý Yves Saint Laurent. Následně se na pozici ředitele vystřídá několik osobností, všechny ale zachovávají tradice vytvořené samotným Diorem a tak i dnes má značka světový věhlas a jméno luxusu.

Single content advertisement bottom
Filed in
Related posts
Your comment?
Leave a Reply