Punčocháče

Hedy

Punčocháče

Venku se ochladilo, ale ne všichni jsou zrovna příznivci džínů a kalhot. Jdou ale skvěle nahradit punčocháčemi, podkolenkami či legínami. Ale i zde se dá šlápnout vedle – dá se totiž vybírat z nekonečného množství barev, možností, stylů a druhů. Mohli bychom sem zařadit i oblíbené silonky, se kterými se dá šlápnout vedle mnohdy nejvíce – mnoho žen totiž nedokáže vybrat správný odstín k jejich pleti.

Autor obrázku: Andrea

Punčoch můžeme najít více druhů – buď samodržící, s podvázkami nebo je natáhneme až k pasu. Můžeme zde vybírat z nepřeberného množství barev, ale nejčastěji se setkáme s tělovými až černými. Je ale hodně důležité dbát na barvu naší kůže, protože pokud by se vybrala špatná, byl by to neuvěřitelný faux pas. Pokud opravdu si správnou barvu nedokážeš vybrat nebo ji nemůže sehnat, sáhni po černé klasice.

Při výběru punčoch dávej pozor i na tloušťku příze, kterou poznáš podle zkratek DEN nebo DTEX. Čím vyšší číslo bude u zkratky uvedeno, tím jsou silnější a méně průhledné. Nezapomínej se ale dívat i na materiál, ze kterého jsou vyrobeny – nejčastěji to bývá polyamid nebo-li nylon, ale můžeš se setkat i s elastenem, ze kterého jsou vyráběny hlavně jemné punčochy a už není tolik odolný k roztrhnutí jako nylon. Můžeš se setkat ale i s hedvábím, které v zimě zahřeje a v létě ochladí – za univerzální punčochy je lepší si připlatit!

V současné době se ale od tělových silonek upouští a chodí se „nalehko“. Vyhneš se tak zbytečnému faux pas. Pokud už se sahá po punčochách, tak se vybírá hlavně z výraznějších barev a vzorů. Nemusíš se ani vyhýbat teplejším bavlněným punčochám, které si nosila jako malá, protože těma určitě nešlápneš vedle. Nosí je dokonce i hollywoodské hvězdy – např. Zooey Deschanel.

Pokud je potřeba do školy nebo práce punčocháče nosit, v tom případě vol spíše punčochy než punčocháče, aby ses v nich zbytečně nepařila. Výhodou silných punčocháčů ale je, že opticky zužují nohy.

Před několika lety ale bylo nesmyslné jít bez silonek! Nosili se i v botách, ve kterých byly zesílené punčochy vidět! V Americe se například před pěti lety řešilo, že paní Obamová nenosí punčochy a dá se říct, že tím nastolila módní boom v oblasti průhledných punčoch.

Autor obrázku: Jessica Quirk

První pozůstatky o punčochách pocházejí už z 8. století před naším letopočtem v díle básníka Hesioda. Byly ze zvířecí srsti a měly zahřívat nohy. V 17. století už byly ale punčochy ručně pletené. A pokud tě zajímá, kdy se vlastně první nylonky objevily, tak to bylo až v roce 1939 v New Yorku. Silonky ale přišly do módy až mnohem později – v šedesátých letech, kdy se zároveň začaly i zkracovat sukně.

V poslední době se rozlehla i móda legín a seženeme je v každém obchodu. Jsou extra pohodlné, zahřejí a v létě se v nich nepaříme. Dá se s nimi ale zažít také nejedno faux pas! Pokud legíny sjíždějí, rozkrok velmi nízko může působit opravdu nechutně. Nebo pokud si nevšimneš, že máš vytahaná kolena, určitě s nimi už tolik parády nenaděláš.

Single content advertisement bottom
Filed in
Related posts
Your comment?
Leave a Reply