Bez vitaminu C se neobejdeme

0

Bez vitaminu C se neobejdeme

Vitamin C (též kyselina askorbová) je jeden z nejdůležitějších vitamínů, který naše tělo potřebuje v dostatečném množství. Jeho funkce je velice širokospektrá, bylo prokázáno, že jde až o 1000 různých funkcí na náš organismus. Bez „céčka“ bychom vydrželi pouze několik dní. V čem spočívá jeho účinek a co máme konzumovat, abychom ho měli ve stravě dostatek?

Proč je vitamin C důležitý

Vitamin C je velice důležitý antioxidant, tedy obecně řečeno látka, která likviduje škodlivé látky vytvářené v lidském těle. Tím může zamezit vzniku řady onemocnění. Dále je nezbytný pro imunitní systém, jinými slovy chrání před vznikem onemocnění a jeho spotřeba stoupá v případě oslabení organismu, již propuklé nemoci apod. Důležitý je i pro celou řadu buněčných pochodů v organismu a přispívá k dobrému stavu kostí, zubů a cév.

Když je vitamínu C nedostatek

Nedostatek vitaminu C se může projevit únavou, častější nemocností, bolestí svalů a kloubů, zvýšenou tvorbou modřin nebo krvácením (např. z dásní) z důvodu ztráty pružnosti krevních cév. Při jeho dlouhodobém nedostatku jsou potom projevy ještě závažnější – chudokrevnost, vypadávání zubů, žaludeční vředy až lomivost kostí.

Doporučená denní dávka

Vitamin C patří do skupiny vitamínů rozpustných ve vodě, což znamená, že nedochází k jeho ukládání v organismu a jeho případný nadbytek tělo vyloučí. Předávkování céčkem se skutečně bát nemusíme – jeho nadbytek se vyloučí močí.

Současná doporučená denní dávka vitaminu C je kolem 80 – 100 mg denně. Větší množství je pak vhodné pro osoby vyššího věku, těhotné a kojící ženy, osoby ve stresu, potýkající se s chronickými chorobami, v době akutních onemocnění (typu chřipka a dalších sezónních nachlazení apod.), osoby s vyšší fyzickou námahou, kuřáky. Jen pro zajímavost, kuřáci by měli přijímat až 200 mg vitaminu C denně.

Potravinové doplňky?

I přesto, že je k dispozici celá řada doplňků stravy s obsahem vitaminu C, měli bychom sázet zejména na ty nejpřirozenější zdroje – čerstvé ovoce a zeleninu. Pokud toho nejsme schopni docílit, lze použít kombinaci přirozených zdrojů ze stravy a potravinových doplňků. Nikdy bychom však neměli sázet pouze na tyto doplňky, aniž bychom se snažili o příjem vitaminu C ze stravy, pokud je to možné.

Co se týče přirozených zdrojů, nejvhodnější jsou čerstvé, sezónní potraviny, které vyrostly v našich zeměpisných šířkách. Vitamin C je totiž poměrně citlivý na ztráty a navíc je termolabilní – při jeho tepelné úpravě se ho zničí až 60%! Proto tedy co nejméně dovážené potraviny, neboť i tímto transportem se jeho množství ztrácí, a poté ještě potraviny konzumovat v co nejčerstvější podobě, pokud to jde. Ovoce lze většinou konzumovat syrové a zeleninu, kterou nelze konzumovat za syrova postačí podusit nebo jen krátce povařit do změknutí.

Dobrým způsobem skladování může být například mražení, při němž dochází ke ztrátám vitaminu C „pouze“ cca z 25%.

Kde vitamin C najdeme

Pokud se domníváte, že nejbohatším přírodním zdrojem vitaminu C jsou citrony nebo citrusy obecně, vyvedeme vás z omylu. Citrusy obecně jsou vynikajícím zdrojem céčka, nicméně existuje i řada dalších druhů ovoce a zeleniny, které jsou na céčko bohaté, i když to nemáme v povědomí.

Za nejbohatší zdroj vitaminu C můžeme označit šípky (500-2000 mg/100g). Nejbohatší na céčko jsou samozřejmě čerstvé, nicméně i sušené jsou dosti bohaté. Oba druhy můžeme využít k přípravě lahodného čaje, vynikající je i šípkový džem.

Dalším bohatým zdrojem je černý rybíz (200 mg/100g), jehož nadbytek při úrodě můžeme zamrazit a poté konzumovat v průběhu celého roku jako součást řady pokrmů. Vynikající je i sirup.

Za další velice bohatý zdroj můžeme směle označit i rakytník (200-600 mg/100g), který lze konzumovat sušený ale i ve formě sirupu, čaje nebo šťávy.

Na vitamin C jsou bohaté i některé druhy zeleniny – růžičková kapusta (115 mg/100g), oblíbená červená paprika (140 mg/100g) nebo brokolice (90 mg/100g).

Dostatek céčka je i v jahodách (150 mg/100g) nebo v postupně stále populárnějším medvědím česneku (150 mg/100g).

Teprve poté následují toliko populární citróny (50 mg/100g), ideální přísada do osvěžujících nápojů. Bohaté jsou ale i další druhy exotického ovoce – kiwi, pomeranče nebo papája.

My bychom však v našich zeměpisných šířkách neměli zapomínat ani na ty nejdostupnější zdroje vitaminu C – ve formě zelí, brambor nebo třeba květáku.

Náš tip: V době světové pandemie je příjem vitamínů a minerálů obzvláště důležitý, pokud si chcete být jistí, že z ovoce, či zeleniny nedostanete koronavirus, protože na ně v obchodě sahá spousta lidí, věnujte pár minut čištění ovoce před tím, než jej uložíte do spíže, nebo nabídnete dětem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *