Víte, co je to Patchwork?

Hedy

Víte, co je to Patchwork?

Na první pohled se vám to zdá jako úplně cizí slovo, ale když dojde k vysvětlení tohoto pojmu, určitě si vzpomenete na své dětství anebo aspoň na své babičky, protože Patchwork byla kdysi velmi častá technika a dnes se pouze vrací do módy.

vero1234 / Pixabay

Co je to Patchwork?

Patchwork je způsob či technika používání v textilním průmyslu. Jedná se o techniku, kdy se společně sešívají různé ústřižky látek, které mají odlišné barvy a dokonce i vzory. Kdybychom tento pojem doslovně přeložili, vyšlo by nám něco jako – ,,vyrobeno ze záplat,“ což opravdu sedí. Teďka jste si určitě vzpomněli na dobu, kdy byla tato technika naprosto běžná. Tehdy se říkalo, že to není až tak moderní, jako praktické, protože látky byly drahé, a tak se musel využít každý kousek. Kdežto dneska to vidíte zřídka kdy a velice se to ujalo.

Vyrobit či koupit?

Kdysi bylo naprosto normální, když jste tuto techniku doma sami dělali, protože to není nic náročného. Bez jakéhokoliv velkého přemýšlení prostě sešíváte různé kousky, takže to zvládne i žena, která není zrovna švadlena. Ale myslete na to, že je to i trocha geometrie. K této práci budete kromě nití, nůžek a špendlíků, potřebovat i pravítko, abyste si mohli trochu poměřit kousky, které chcete navzájem propojit. Avšak dnes to máte ulehčené, protože výrobky Patchwork se běžně prodávají, jak na internetu, tak i v kamenných obchůdcích.

Jaké výrobky si mám pořídit či vyrobit?

Technikou Patchwork lze vytvořit téměř cokoliv, ať už se jedná o bytové doplňky, jako jsou polštáře či přehozy přes pohovku a podobně. Avšak velice působivě a trochu extravagantně vypadá oblečení v tomto stylu. Vůbec se nebojte v tom někde vyrazit, budete vidět a budete moderní.

Látka je důležitá

Na celém stylu Patchwork je nejdůležitějším prvkem látka. Můžete si koupit barevné a vzorované látky z internetu či z kamenných obchůdků, ale také použít své staré kousky oblečení. Klidně rozstříhejte barevné tričko, které už nenosíte anebo střídejte i různé látky. Přestože nejvhodnějším materiálem se udává bavlna, nebojte se spojit kousky starého trička s mikinou či riflemi a dostanete opravdový originál.

Každý kus je vzácný

Ať si vyrobíte jakýkoliv kousek, vždy bude vzácný, protože je naprosto originální – už nikdy nikdo nebude mít naprosto stejný, jako máte vy. A dokonce si můžete vytvořit vzpomínkový kousek. Například když si vystříháte místa, na kterých jste někdy byli či byste je chtěli navštívit a sešijete si z nich deku, polštářek či jinou dekoraci, která vám bude připomínat buďto dobré zážitky anebo aspoň to, co máte rádi.

 

Jedná se o starou, ale dodnes známou techniku, která je naprostým originálem. Nebojte si Patchwork dát do domu či obléct.

Single content advertisement bottom
Filed in
Related posts
Your comment?
Leave a Reply