Barevná typologie podle ročního období

Hedy

Barevná typologie podle ročního období

Vaše pleť se nerozlišuje jen na suchou, smíšenou nebo mastnou. Důležitou roli hraje i její odstín, přirozená barva vlasů nebo očí. Podle jednotlivých znaků se můžeme zařadit mezi čtyři základní typy: jarní, letní, podzimní a zimní, přičemž každý druh má ještě své podtypy.

Co je to barevná  typologie?

Je to studie, která zkoumá působení jednotlivých barev na naši pleť. Zjednodušeně lze říci, že každému člověku některé barvy sluší více a jiné zase méně, a je jedno, zda jde o odstín rtěnky, očních stínů nebo třeba halenky.

Jak se barevná typologie určuje?

S trochou šikovnosti a nadšení si můžete svůj barevný typ určit samy doma, pokud si však nevíte rady, zkušený kadeřník nebo vizážista Vám poskytne profesionální poradenství. Určování barevného typu je nejvhodnější na denním světle. Vlasy by měly být stažené dozadu, aby nerušily celkový dojem, pleť musí být čistá a nenalíčená.

Běžně se při barevné typologii využívá tzv. šátkový test, ale stejnou službu Vám prokážou i barevné papíry většího formátu. Potřebujete žlutý nebo žluto – lososový odstín a světle růžový až studený růžovo – namodralý.

Jarní a podzimní typ působí vedle žluté (žluto – lososové) barvy rozzářeně, zdravě a svěže. Studená růžová či namodralá barva naopak umocňuje unavený, povadlý a nevýrazný vzhled už tak světlé pleti.

Letnímu a zimnímu typu naopak namodralé odstíny sluší, pleť je přirozená a jasná, někdy však mohou studené barvy zvýraznit kruhy pod očima nebo unavenou pleť.

Jaro

Jarní typ je něžný, křehký, jako probouzející se příroda a rozkvetlé stromy. Pleť je světlá, nazlátlá, často se sezónními pihami. Oči jsou zpravidla světle nebo sytě modré, šedomodré, šedozelené nebo oříškové. Vlasy jsou plavé nebo světle hnědé se zlatavým nádechem.

Pokud patříte k jarnímu typu, nejvíce Vám bude slušet něžné a přirozené líčení. Rozhodně se vyvarujte nápadného líčení, silných očních linek, nánosů řasenky a výrazného obočí. Převtělte se do křehké květiny!

Tvářenku volte v broskvové nebo bronzové barvě, ideální rtěnka má lososový nebo růžový odstín, který by neměl působit výrazně. Zkuste si po nanesení rtěnky rty obtisknout do papírového kapesníčku, výsledný dojem bude daleko přirozenější.

Pro líčení očí  zvolte světlé pastelové barvy – růžovou, meruňkovou, zelenkavou nebo hnědou formou očních stínů nebo linek (vyvarujte se černé, působí zbytečně tvrdě!) a na závěr použijte jednu nebo dvě vrstvy řasenky. Ta by měla působit přirozeně, a pokud máte hodně světlé vlasy a pleť, volte raději hnědý odstín.

V oblečení Vám budou slušet pastelového odstíny stejně jako v dekorativní kosmetice, dále pak růžová, tyrkysová, zlatavá, hnědá, zelenomodrá a podobně, spolu s decentními a květinovými potisky. Rozhodně se vyvarujte ryze bílé a černé barvě! Ze slavných osobností mezi jarní typ můžeme zařadit například Taylor Swift, Nicole Kidman nebo Dianu Agron.

Léto

Letní typ je velmi podobný tomu jarnímu, je však o něco studenější. Pleť je velmi světlá, někdy olivová a barevná škála vlasů je zastoupená od světlé platinové až po tmavě hnědou. To stejné platí i o barvě očí – letní typ je může mít modré, modrozelené, šedé, šedomodré či šedozelené, ale i oříškové či dokonce tmavě hnědé. Tento typ je na našem území zastoupen velmi hojně.

V líčení je vhodné používat spíše tlumenější odstíny. Tvářenka je ideální v tmavší růžové, rtěnka pak v odstínu čajové růže nebo jiných odstínech růžové. V barvách očních stínů nesáhnete vedle, pokud zvolíte růžové a fialkové, šedé, stříbrné a hnědé.

Líčení je u letního typu velmi variabilní a lze sním snadno měnit celkový dojem. Můžete působit elegantně, něžně, ale i výrazně, aniž by to působilo nevhodně. Při nakupování oblečení se porozhlédněte po pastelových barvách, korálové, tyrkysové nebo růžové (obzvlášť slušivá je starorůžová). Slavnými letními kráskami jsou například Reese Witherspoon, Jessica Biel nebo třeba Kimberly Williams.

Podzim

Pro podzimní typ je charakteristická světlá pleť s meruňkovým nebo zlatavým nádechem, téměř samozřejmostí jsou pihy po celém těle. Oči bývají výrazně barevné a zářivé – jasně modré, zelené nebo hnědé a vlasy mají běžně blond, hnědou nebo zrzavou barvu, přičemž platí, že vždy v sobě mají zlatavý a zrzavý nádech.

Snad u žádného jiného barevného typu se v líčení nemůžeme inspirovat přírodou tak, jak je tomu právě u podzimu. Tvářenku i rtěnku vybírejte v tónech spadaného listí – oranžovou, teple rezavou, červenou, měděnou i hnědou. Slušet Vám bude jak něžné, tak i dramatické líčení. Pro podzimní typ je v oblečení nejvhodnější olivová, hrášková i khaki zelená, rezavá, oranžová, měděná a hnědá barva. Podzimnímu typu nejvíce sluší šperky z přírodních materiálů – z dřeva, kůže nebo polodrahokamů. K podzimnímu typu se hlásí celebrity jako je Eva Mendez, Kate Mara nebo sestry Olsenovy.

Zima

Pleť zimního typu je velmi světlá, přímo porcelánová, studená s namodralým podtónem. Vlasy jsou tmavé a výrazné – tmavě hnědé nebo černé, a oči mají nejčastěji šedou, šedomodrou, tmavohnědou, ale naopak i ledově modrou barvu.

Zimní typ působí svou světlou pletí a tmavými vlasy velmi kontrastně. Tvářenku volte v odstínech jemné růžové, u rtěnky se nemusíte bát výraznosti – vybírejte růžovou, červenou i fialovou. Oční stíny jsou nejvhodnější v modré, zelené, fialové a šedé barvě, stejně tak i oční linky. V oblékání se pokuste vyvarovat bledých pastelových barev.

Nemusíte se bát bílé a černé, ale ani jiných výrazných odstínů – tmavomodré, výrazné zelené, růžové nebo červené. Dokonalým zimním typem je například Anne Hathaway, Jennifer Connelly nebo Megan Fox.

Single content advertisement bottom
Filed in
Related posts
Your comment?
Leave a Reply