Alexandr McQueen

Hedy

Alexander McQueen

Výteční světoví návrháři se nerodí jen v Itálii nebo Francii. V roce 1969 spatřil světlo světa Brit Lee Alexander McQueen. Jeho přehlídky byly pokaždé originální až šokující. Za svůj život si získal svět módy a utvořil nezapomenutelné jméno.

Od dětství věděl, že je gay

Autor obrázku: SoniaT 360.

Narodil se jako nejmladší z šesti sourozenců a již od mala věděl, že je gay. V osmnácti letech to oznámil v rodině, která jej zavrhla, až na vlastní matku. Ta Alexandra podpořila a spolu si tak mezi sebou vytvořili silné pouto.

Alexander vnikl do světa módy na začátku devadesátých let. Jeho první kolekce zvaná Jack Rozparovač, naprosto šokovala celý svět módy – modelky se procházely po mole potřísněné krví. Celou kolekci skoupila McQueenova budoucí múza Isabela Blow.

Tvrdost a měkkost ruku v ruce

Alexandrovy modely se vyznačovaly naprostými protiklady. Spojoval ostré prvky s něžnými, tvrdé s měkkými apod. Důležitými prvky též jsou přísnost, strohost v kontrastu ženské křehkosti. Ať se McQueen dotkl jakéhokoli materiálu, jakékoli historické události či osobnosti, vždy dokonale vyzdvihl to nejdůležitější a pokaždé zabodoval. Světu módy dal tolik nezbytných prvků, jakými jsou třeba vysoké boty na platformě či extra vysokým podpatkem.

Návrhář roku a pocta od samotné královny

Několikrát po sobě byl vyhlášen návrhářem roku a za svoji práci byl dokonce britskou královnou Elizabeth II. povýšen do Rytířského řádu. To se nikomu v módní i podobné branži zatím nepodařilo.

Přítel vlivných žen a dam

Autor obrázku: Victor Soto

Byl přítelem několika světových modelek a celebrit, pro které také soukromě navrhoval. Nutno jmenovat Naomi Cambell, Kate Moss, Victoria Backham, zpěvačka Björk, Sarah Jessica Parker, Lady Gaga a třeba šéfka časopisu Vogue – Anna Wintour.

Náhlá smrt

Alexander byl talentovaný návrhář, který byl silně vázaný na svoji matku. Když zemřela, její smrt neunesl a pár dní poté spáchal sebevraždu. Oběsil se ve svém bytě 10. 2. 2010.

Svatební šaty

A na závěr trochu milejší zpráva – svatební šaty od Alexandra McQueena na sebe oblékla vévodkyně z Cambibridge – Cathrine, když se jako Kate Middleton vdávala za britského následníka trůnu a prince Wiliama. Současně byla vyhlášena za nejkrásnější nevěstu posledních let.

Single content advertisement bottom
Filed in
Related posts
Your comment?
Leave a Reply