Helmut Lang

Hedy

Helmut Lang

Autor obrázku: Maegan Tintari

Když nenacházíte v obchodech to, co chcete, tak si to sami vyrobte. Asi tak nějak by mohl Helmut Lang prezentovat své životní dílo. Prostě se chtěl oblékat vkusně a o oblečení měl určitou představu, kterou mu ale nabídka v buticích a všemožných prodejnách s konfekcí neuspokojila požadavky.

Neměl co chtěl, tak začal vyrábět

Naštěstí se vzdal a sám začal vyrábět vlastní vkusné oblečení. Tento podnikavý Rakušan skutečně věděl co, dělá, protože o jeho modely byl nemalý zájem.

Samouk k vlastní značce došel

Helmut Lang se narodil ve Vídni roku 1956, kde také započal svoji tvorbu. Nyní žije ve Spojených státech, konkrétně v New Yorku. Vrátíme-li se ale zpátky do Vídně, do doby, kdy Helmut začal tvořit, musíme si připomenout rok 1978, kdy tento samouk v módní branži představil světu své dílo – první vlastní kolekci. Vzbudila nadšený ohlas a tak Lang tvořil dále a v dalším roce si mohl vedle rozvětveného salonu založit i vlastní značku. Tu nazval jednoduše, podle sebe – Helmut Lang.

První kolekce, první přehlídky

Lang měl neobyčejný cit a vkus pro módu. Do svých modelů zapojoval prvky, vzbuzující ležérnost, sexappeal a prominentnost. Jeho zvláštní a libý styl si našel v krátké době řadu příznivců a pro Helmuta to znamenalo improvizovanou vstupenku na módní mola do velké Paříže.

Autor obrázku: Victor Soto

Dobývá Paříž

Psal se rok 1986 a hlavní město módy bylo uchváceno jistou nadřazeností a přítomnou smyslností pohodlných langových modelů. Většina velkých osob módní branže byla šokována i faktem, že Lang nestudoval ani módní návrhářství, ani jiný, podobný studijní obor, ba dokonce byl žádným krejčím a nepocházel z krejčovské rodiny. Byl to pro ně laik, který ale zatraceně dobře věděl, co dělá.

Úplný opak

Jeho minimalistické, redukované návrhy byly přesným opakem toho, co se v tu chvíli v Paříži předvádělo. Experimentoval s látkami, tvořil rafinované střihy. Jednoduchost je základním kamenem všech jeho kolekcí.

Helmut je pryč, ale značka jede dál

V roce 2004 se samotný zakladatel Helmut Lang z podniku stáhl a prodal jej. Značka se však stále drží základních principů a ročně představuje své vlastní kolekce.

Single content advertisement bottom
Filed in
Related posts
Your comment?
Leave a Reply