Zajímavosti

Jak přejít na zdravý životní styl?

Jak přejít na zdravý životní styl?

Jak si představit zdravý životní styl? Zkrátka žít zdravě. Zdravý životní styl ovlivňuje většinu nemocí, délku i kvalitu života. Jak by přesně měl vypadat, se úplně přesně říci nedá. Někteří za něj považují vyváženou stravu, jiní vegetariánství či třeba dělenou stravu. Většinou se však má za to, že je to vyvážená strava, která je doplněná pohybem a omezením negativních vlivů.

Na čem se zdravý životní styl zakládá?

V první řadě je to pestrá, vyvážená a pravidelná strava s dostatkem tekutin. Důležitá je i sportovní aktivita, dobrá nálada, dostatek spánku a pobyt na slunci, omezení alkoholu, kouření, drog, stresu, cukrů a ztužených tuků. Správná životospráva je zkrátka důležitá. Všechno, co člověk sní, ho nějak ovlivňuje. Sladkosti, smažená jídla i ztužené tuky moc zdraví neprospívají, naopak zelenina, ovoce či semínka jsou pro tělo skvělé.

Jak zdravě jíst?

Chcete změnit svůj dosavadní životní styl za zdravější? Pak začněte pomalu a postupně. Důležité je, aby vás to bavilo a ne abyste to začali nesnášet. I se zdravou stravou si můžete pochutnat a ještě zhubnout. Není to tak těžké. Vyměňte bílou pšeničnou mouku za celozrnnou pšeničnou a žitnou, vyměňte bílou rýži za neloupanou, nahraďte nebo alespoň omezte cukr, jezte častěji ryby, zkuste potraviny (kuskus, pohanka, jáhly, kroupy, bulgur, špalda, vločky), zkuste luštěniny, obiloviny, semínka, ořechy, čerstvé saláty s olivovým, lněným nebo konopným olejem. Vyhněte se smaženým jídlům a méně solte. Nekupujte hotovky, polotovary a jídla ze sáčku. V případě potřeby si nechte sestavit stravovací plán na míru od dietologa.

Samozřejmě se nemusíte těchto pravidel držet naprosto striktně a jednou za čas si klidně zahřešte. Důležité je nalézt si svůj zdravý životní styl, který vás bude bavit. Nedělejte to, co vás nebaví. Uvidíte, že se zdravým stravováním se za pár týdnů budete cítit mnohem lépe.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *