Překvapením

Vánoční trhy

Vánoční trhy

Každoročně se před Vánoci ve velkých městech nejen u nás, ale i v zahraničí staví stromky a stánky, kde se prodávají typické vánoční věci a také něco na zahřátí (jídlo a pití – punče, svařené víno, teplé medoviny a podobně)

Autor obrázku: loumurphy

Atmosféra:

Správná atmosféra Vánoc, kdy je všechno krásně nasvícené, ozdobený stromek. A navíc vše ve stáncích se týká Vánoc. Mezi lidmi se line vůně ať už nastříhaného jehličí, které je namotáno na věncích či čerstvých perníčků a jiného cukroví, které stánkaři nabízejí. K tomu často bývá venku už bílo. A každý si uvědomuje, že Vánoce jsou velmi blízko.

Kdy se na takové trhy těšit?

Většinou trhy začínají zároveň s adventem, ale není to pravidlem. Některé města začínají později a některé, třeba ve Vídni začínají dříve. Dalo by se říci, že hned na začátku prosince se pomalu začínají rozjíždět předvánoční trhy, protože v Rakousku a Německu je to po dlouhá léta velmi významná tradice.

Co na takových trzích nalezneme?

Kromě všech krásných vánočních ozdob, jídla a pití, tak trhy v naší Republice bývají doplňovány nějakým malým koncertem sboru či kapely anebo dokonce i divadelním představením či speciálním betlémem a podobně.

Co na trzích můžeme zakoupit?

Dříve zde byly opravdu jen věci, které se úzce týkaly Vánoc. Třeba dřevěné vyřezávané hračky pro děti, různé cukrovinky a podobně, ale dnes jsou trhy hodně zmodernizovány a koupíme tam téměř cokoliv. Od oblečení až po kosmetiku.

Kam mám jet, pokud chci vidět stále typické vánoční věci a ne komerční trhy?

Samozřejmě se obchod musí podporovat vždy a všude, takže se to najde téměř všude. Ale takovými typickými trhy, které si stále drží své tradice a nechtějí mezi sebe pustit prodejce, které nemají vánoční motivy, tak se stále drží třeba v německých Drážďanech nebo ve Vídni a jiných německy mluvících zemí. Protože předvánoční trhy v zahraničí jsou velmi oblíbené a každoročně je navštíví mnoho hostů, kteří chtějí vidět tu tradici.

Vyplatí se jet na vánoční trhy?

Tak určitě to má své kouzlo a je pěkné se projít mezi tou vánoční atmosférou. Ale někdo v tom vidí, že se jenom v zimě budou tlačit mezi velkým množstvím lidí a tak raději zůstanou doma. Každopádně bychom aspoň jednou měli na takové trhy zajít. A velmi pěkné bývají nejen v našem hlavním městě, ale také v Olomouci a spousty jiných měst.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *