Silikony v kosmetice

Hedy

Silikony v kosmetice

V poslední době se objevuje čím dál více alergiků a lidí s negativními reakcemi na chemické kosmetické přípravky. Jedním z těchto alergenů se může stát právě silikon, který je nám většinou prospěšný.

Co jsou silikony?

Můžeme je nazvat také polysiloxany. Jsou to anorganicko-organické polymery tvořeny atomy křemíku a kyslíku. Tato skupina je velice stabilní a její řetězec může být prakticky nekonečný. Mezi hlavní vlastnosti silikonů, které je odlišují od jiných polymerů, patří stálost jejich vlastností při změnách teplot a jejich širokém rozmezí. Jsou nehořlavé, odolné vůči UV záření a povětrnostním podmínkám.

Silikony se dělí na rozpustné ve vodě, částečně rozpustné ve vodě a nerozpustné.

V kosmetice tyto látky působí jako lubrikant, který uhlazuje vlasy a usnadňuje rozčesávání. V šamponech a kondicionérech se vyskytují jako dimethicone. Mohou mít ale i jiné přípony jako například  -siloxane, -silane, atd. Liší se podle struktury a funkce.

Autor obrázku: SAM Nasim

V kosmetice se nejčastěji využívají dva druhy řetězců silikonů. Tím prvním je struktura přímých řetězců, která má mnohé využití. Dalším druhem jsou kruhové silikony. Ty se umí rychle odpařovat a používají se do olejů, sprejů a jiných přípravků.

Pod pojmem silikony se ukrývají látky, které vykazují dobrou reakci s pokožkou. Jsou prospěšné pro vaše vlasy, kterým dodávají lesk a regenerují je. Vlasy také ochraňují při žehlení či natáčení. Při tomto úkonu totiž vzniká obrovské teplo, které vlasy poškozuje. Silikony zabraňují krepatění a poškození při těchto úkonech. Dále chrání vlasy při vystavování na slunci (UV zářené) a chrání je při barvení. Udržují ve vlasech vlhkost, takže nejsou příliš suché.

Už i tyto látky se začaly vyrábět různými metodami. V dnešní době se šetří na všem a to platí i o výrobě silikonu. Existují levnější verze, ale i dražší, vytvořené pomocí nanotechnologie, které bývají často napodobovány levnějšími výrobky, ve kterých bývá přidán alkohol nebo některé minerální oleje.

Autor obrázku: Kyle Taylor

Silikony jsou tedy spíše prospěšné nežli škodlivé. Jestliže máte někdy pocit, že jsou vaše vlasy zplihlé, právě kvůli silikonům, máte částečnou pravdu. Můžete mít pocit vlasů bez objemu a to díky tomu, že používáte například šampon, kondicionér a k tomu nějaký olej. Silikon potom vytvoří kolem vlasů ochrannou vrstvu a ty potom mohou působit zplihle. Toto ale nemusí trvat věčně. Silikony se totiž dobře vymývají.

Stejně tak vám silikony zanechají krásné a uhlazené vlasy bez elektrizace.

Není proto důvod se silikonů bát. Jsou obsaženy v každém kosmetickém přípravku s výjimkou těch přírodních a jsou prospěšné jak pro vlasy, tak pro celé tělo. Neexistuje žádný podklad o tom, že by byly škodlivé či jinak neprospěšné.

Single content advertisement bottom
Related posts
Your comment?
Leave a Reply