Jak se správně starat o pleť?

Hedy

Jak se správně starat o pleť?

Autor obrázku: Vincent Boiteau

Máte občas pocit, že ať děláte co děláte, vaše pleť nevypadá tak dokonale, jak by jste očekávali (spíše očekávaly, i když někteří muži o sebe umějí pečovat lépe než leckteré  ženské). Problém může spočívat v tom, že jste nerozpoznali správný typ pleti a nebo jste ho ani nezjišťovali a myslíte si, to není tak důležité pro správnou péči. Opak je ale pravdou!

Každá pleť potřebuje jinou péči a jiné přípravky. Jak to máte poznat? Na každém přípravku je napsáno, na který typ pleti se má používat, takže je to jednoduché. Teď už je jen na vás, abyste rozluštili, která pleť je právě ta vaše a hon za dokonalostí může začít! Ale pozor, nemusí to být vždy jednoznačné, můžete mít kombinaci více typů.

Problematická pleť

Tak jako celé tělo, i kůže prochází různými změnami. Obzvláště hormonální nerovnováha může způsobit kožní potíže. Z tohoto důvodu 80% dospívajících lidí trpí akné. Jak to vypadá, asi všichni víme. Kůže je mastná, lesklá s rozšířenými póry, často se objevují pupínky a vřídky. Není to však je problém mladí, objevuje se u žen i mužů každého věku.

Mastná pleť s rozšířenými póry

Pokud se vám pleť leskne, máte zřetelné  póry, které jsou otevřené a plné mazu, „nevyfasovali“ jste zrovna ideál. Jste majiteli mastné pleti. Může také začervenávat, být citlivá s zhrubělým povrchem. Aby toho nebylo málo, u zvláštního typu této pleti (seborhoická dermatitida se tomu říká) se objevují žlutavé šupiny v obočí , za ušima a v ovlasené části hlavy. Dobrá zpráva ovšem je taková, že nejpomaleji stárne.

Normální pleť

Správně tušíte, že pokud jste majiteli pouze normální pleti, máte vyhráno, matka příroda vám dala do vínku ideál. Je bez lesku, póry jsou ztěží zřetelné. Určité (většinou velmi malé) množství mazu může být patrno v T-zóně (T-zóna znamená oblast čela, nosu a brady, vidíte v tom písmeno T?). Nebývá citlivá, dobře snáší jakékoli kosmetické ošetření, tím pádem můžete volit větší škálu kosmetických přípravků, než u pleti mastné nebo suché.

Smíšená pleť

Je velmi rozšířená. Její promaštění je největší ve středu obličeje. Mohou se tvořit „uhříky“ a zanícená ložiska. Okraje obličeje jsou naopak bez „uhříků“ pokožka je v těchto místech normální až suchá. Také nemá do ideálu moc daleko.

Suchá pleť

Jak už z názvu vyplívá, je pravým opakem mastné. Má často jemné, nezřetelné póry. T-zóna nebývá promaštěná. Může začervenávat v důsledku zvýšené citlivosti, kterou mívá. Má sklon k rychlejšímu ochabování, než ostatní typy.

Je třeba ji chránit především před negativními vlivy vnějšího prostředí, to znamená např. sluneční záření, prach a chemické prostředky. A pozor! Velmi špatně snáší některé kosmetické přípravky. Proto ji ošetřujte velmi opatrně. Já osobně doporučuji kosmetickou masáž obličeje, pokud nezvolíte dráždivý přípravek, jen vám prospěje.

RADA: Ochraňujte ji přes den a dopřejte jí výživu přes noc např. pleťovou masku.

Zralá pleť

Autor obrázku: Jozef Turóci

Není typem vrozeným, jako ostatní, ale vyplývá z věku. Zhruba po třicátém roce života ztrácí pokožka velmi rychle pružnost a vodu. Proto je nutné používat přípravky s vyváženým podílem výživných a hydratačních složek. K čemu je to dobré? Tvorbu vrásek to sice nezastaví (to podle mě neumí vůbec žádný přípravek), ale alespoň zpomalí.

Ve čtyřiceti letech už není tak jednoduché být krásná (krásný, ať nejsem lhářka) jako ve dvaceti a i pokožka vyžaduje zvýšenou pozornost. Pleť se mění ve zralou. Díky snížené schopnosti vlastní obnovy, ztrácí velmi rychle pružnost a začínají se tvořit hlubší vrásky. Co je důležité? Dodávat pleti více výživných látek a velmi nutná je ochrana před již zmíněnými vnějšími vlivy. Není to jednoduché, ale nezvladatelné také ne. Takže nesmutněte život tímto věkem nekončí, ale začíná!

Citlivá pleť

Také není vrozená. Stres a únava jsou hlavními příčinami. Pokožka negativně reaguje na zakouřené prostředí, světelné záření nebo zimu. Nejčastěji se projevuje zčervenáním, otoky, puchýřky čí akné. To vše doprovází nepříjemné svědění, pálení a zvýšené napnutí kůže. Jelikož a poněvadž je tato pleť nejsnadněji ovlivnitelná, ordinuji jejím vlastníkům povinně 6-8 hodin spánku denně a vyhýbaní se stresovým situacím (lehce se to řekne, že :-D)

Teď když už víte, která pleť je ta vaše, pusťte se do ošetřovaní (snad nemusím připomínat, že pleť musí být pleťovým mlékem dokonale vyčištěna, to znamená čistit tak dlouho, dokud nemáte vatový tampónek zcela čistý a vydezinfikována pleťovou vodou)  a potom už stačí jen podkladový krém, korektor, make-up, pudr a tvářenka a hurá za kulturou! Ono totiž není nehezkých žen, ale jen žen, které se hezkými udělat neumí (teď už opravdu mluvím jen k ženám 😉 )

Single content advertisement bottom
Related posts
Your comment?
Leave a Reply