Ajurvedská dieta

Hedy

Ajurvedská dieta

Hubnutí se stalo součástí každé moderní ženy, která dychtí po skvělé a štíhlé postavě. Pokud mezi tyto ženy patříš i ty, zkus se inspirovat v indické medicíně, která ti pomůže i v takové věci jako je právě hubnutí.

Informace, kterou bys určitě měla znát je to, že Indové rozdělují svět na tři skupiny, kterým se říká dóši. Jsou to vlastně tři vlastnosti, které člověk či svět může mít. První skupinou je váta, což je energie, která je velmi chladná, pohyblivá a suchá, často je přirovnávána k větru či vzduchu.

První skupina – váta

Autor obrázku: Mike Baird

Pokud jsi člověkem, u kterého převažují vlastnosti váty, nebudeš muset nějak extra hubnout, protože jsi od přírody už hubená, ale za to chladnokrevná, přelétavá a mnohdy ti dělá problém si uspořádat myšlenky. Nevadí ti pohyb, dokonce je tvou velkou vášní. Možná ti může dělat problém dodělat věci, které máš rozdělané, ale to je u tebe absolutně normální.

Můžeš ale trpět mnoha problémy, právě proto, že máš vlastnosti váty – ať už je to vynechávání menstruace, deprese a úzkost, přecitlivělost, zimomřivost, ale můžeš mít problémy i se suchým kašlem, nadýmáním, neschopností přibrat, nervozitou a sklonem k návykovým látkám.

Druhá skupina – pitta

Druhá skupina – pitta – se dá popsat úplně jednoduše, je to oheň. Lidé, u kterých převažují vlastnosti pitty, jsou velmi cílevědomí, většinou jsou to vůdci a šéfové, v životě bývají velmi úspěšní a jdou si hrdě za svým cílem. I ve sportu jsou velmi aktivní, ale ne tolik jako první skupina váta.

Jejich myšlenkové pochody jsou velmi strukturované, jsou to nevyléčitelní workoholici a snaží se z každé minuty vyčerpat co nejvíce. Pokud nemá zrovna svůj den, je člověk pak arogantní, namyšlený, agresivní a vzteklý. Často bývá i panovačný a hyperaktivní.

I tato skupina má plno problémů, se kterými se bude muset vypořádat, jako je např. přehřátí, hněv, netrpělivost, silná a bolestivá menstruace, ale i skepticismus, překyselení, průjmy či pálení žáhy.

Třetí skupina – kapha

Poslední skupinou a dóšou je energie, která se nazývá kapha (vyslovuje se „káfa“). I tato energie se dá přirovnat k přírodním elementům a to k vodě a zemi.

Lidé, u kterých povaha kapha převažuje, bývají tlustší, mohou trpět i obezitou, ale bývají milí a pozitivní, pro okolí jsou velmi dobrými společníky. Bohužel ale trpí na pomalý metabolismus. Mají ve zvyku si ukládat věci a často bývají sběrateli věcí, které pro ně něco znamenají. Mohou mít problémy s láskou k nakupování nebo neschopností cokoliv vyhodit, protože přece co kdyby se to náhodou někdy hodilo.

Kapha lidé trpí na nadváhu či obezitu a mají problém s leností a nechutí ke sportu a pohybu. Také mají i spoustu jiných problémů, jako je vysoká hladina cholesterolu, časté nachlazení, hnis, vodnatost, zahlenění, deprese, pomalé trávení, svědění nebo s neschopností se od něčeho či někoho odloučit.

Autor obrázku: Nina Matthews

Důležité je říct, že každý člověk má v sobě různé zastoupení všech tří dóš a právě proto máme všichni rozdílný metabolismus – také to ale může být rozděleno podle fyzické a psychické stránky. Fyzicky můžeš být váta a psychicky kapha, budeš tedy váta-kapha typ. Neměla by ses snažit změnit ani jednu skupinu na své povaze, protože jedině pokud budou všechny v rovnováze a harmonii, tak pak budeš zdravá.

Že nevíš, jak dostat všechny tři skupiny do rovnováhy? Nejdůležitějším krokem je zjistit svůj typ. Ve větších městech dokonce najdeš ajurvedská centra, kde ti tvůj typ zjistí. A dokonce ti i doporučí, jak zhubnout a dostat svůj typ do harmonie.

Single content advertisement bottom
Related posts
Your comment?
Leave a Reply