Autor obrázku: Associated Fabrication

Issey Miyake

Oblékat se do skládaček Origami je jistě originální, lákavé a nevšední. Jestliže má nějaký člověk něco podobného na sobě, existuje zde jistota, že se jedná o model z tvorby japonského návrháře Isseya Miyakeho.
Autor obrázku: Associated Fabrication

Dětství v Hirošimě s atomovými bombami

Neotřelý, nevšední a svůj. To vše je určitě Miyake, narozen roku 1938 v Hirošimě. Když měl sedm let, shodili Američané atomové bomby na jeho rodné město a jeho matka, se kterou žil, následkem mnohočetných zranění a popálenin umírá. Možná pod heslem „přátelé si drž u sebe, nepřátelé ještě blíž“, se mladý Issey vydal za oceán, do země neomezených možností, do Ameriky.

Studium v Tokiu

Jenže než k tomu došlo, vystudoval na tokijské univerzitě umění a design. Diplom a neobvyklý talent mu pomohly k dalšímu postupu a roku 1959 si Miyake plní svůj sen a stěhuje se do hlavního města módy – Paříže. Zde pracuje pro několik módních domů, například pro slavnou značku Givenchy.

Inspirace v Evropě, touha po Americe

Najednou měl pocit, že evropskou módu zná a chce načerpat ještě více inspirace. To byl důvod, proč se o několik let později stěhuje do Ameriky. Pracuje opět pro velká návrhářská jména a čerpá potřebné poznatky pro založení vlastní značky.

První butik

Studium, talent a praxe mu pomohly najít správnou cestu pro vlastní tvorbu
a Issey pln nápadů a energie začíná vlastní dráhu. V New Yorku otvírá roku 1970 vlastní butik a zakládá vlastní značku. O tři roky později pak svým neobvyklým uměním oslní celý módní svět a dobije pařížská mola.
Autor obrázku: Mai Le

Motání, skládání a nešití

Issey tvoří zvláštními technikami – látky různě motá, skládá a tvaruje, až vznikají opravdu nevšední prvky. Je považován za objevitele plisovaných šatů, držící požadovaný tvar. Techniku plisování využil i pro litevské sportovce – vybavil je na Olympijské hry právě plisovanými bundami. Nemačkavé oblečení, které se nemusí žehlit, bylo tehdy hotovým zázrakem.

Šaty z jednoho kusu látky

Tím ale jeho bádání světem módy zdaleka neskončilo. O něco později přišel
na trh s šaty, které jsou jen z jednoho kusu látky a dokonce nemají ani jeden šev. Speciální technika funguje na principu pletacího stroje, který produkuje látky splétané do trubky – poté se část uřízne a naplétá na další kusy, až vznikne požadovaný celek.

Na co nit? Je tu sekundové lepidlo

Pokaždé překvapil i na módních přehlídkách. Na své poslední, v roce 1999 ukázal kolekci šatů, které držely pohromadě jen pomocí vteřinového lepidla. Poté přenechal místo hlavního návrháře Naokimu Takazawaovi, který úspěšně kráčí ve stopách svého idolu a učitele.

Významné ocenění

Za své životní dílo obdržel Issey v roce 2006 cenu Kjóto. Jedná se o ocenění, jež je jedno z nejvyšších ocenění udělovaných za zásluhy v oblasti kultury a vědy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *