Yohji Yamamoto

Hedy

Yohji Yamamoto

Autor obrázku: Ged Carroll

Módní návrhář, který se za návrháře nepovažuje. Získal světový úspěch, aniž by po něm výrazně prahnul. To je nezaměnitelný umělec z Japonska – Yohji Yamamoto. Vystudoval práva na tokijské univerzitě, ale poté pomáhal matce v jejím krejčovském salonu. A právě zde objevil sám sebe a začal tvořit umělecká díla.

Krejčí v malém salonku

Nikdy se nenazýval návrhářem, ale skromným krejčím. Tvoří modely, které pro něj něco konkrétního představují, vyznačují se svobodou, osobitostí. Yohji nikdy neměl za cíl dělat módu pro lidskou masu, pro davy módy chtivých ani pro hollywoodské hvězdy. Dělal zkrátka módu pro sebe. Svými modely říká vždy něco navenek. To, co se běžně nevysloví anebo nechce.

Velký vliv módy

I když to nebyl jeho záměr, podařilo se tomuto japonskému umělci, narozenému roku 1943 výrazně ovlivnit smět módy. Vlastní značku založil v roce 1977 a rodném Tokiu a během několika málo let si vysloužil náramný úspěch. Dokonce dříve, než se představil poprvé v Paříži s vlastní kolekcí, už o něm svět módy věděl.

Hirošima

Na evropské půdě šokoval především s kolekcí zvanou Hiroshima chic. Čisté linii a tradiční japonská nařasenost byl přesným opakem toho, co zrovna hýbalo předními žebříčky světové módy. A to byl zásah do černého. Yamamoty si všimli i nevšímaví, najednou je chtěli více poznat, z jeho tvorby vidět více.

Autor obrázku: ellenm1

Asymetrie modelů

Avantgardní umělec, kterým Yohji bezesporu je, představuje náročné, nadčasové a velice často také asymetrické prvky. Oblíbenou barvu, kterou je černá, používá více, než kdokoli jiný, ale vůbec to nepůsobí předpojatě.

Móda je umění

Yohji obdivuje opravdové umělce a tradiční hodnoty. Je naopak odpůrcem megalomanské módy, směřují pouze k získání bohatství a peněz. A právě díky tomuto přesvědčení jsou jeho modely vždy perfektně dokončeny, mají vlastní „dech“, jakoby živou strukturu a poutají na sebe pozornost netradičními prvky.

Balonové šaty

Yamamoto objevil například balonové šaty, kalhoty s nízko posazeným rozkrokem anebo košile s kaskádami krajek. V současné době se soustředí na kolekce pro pány, dámy a také sportovní oděvy, jež produkuje ve spolupráci se značkou Adidas.
Single content advertisement bottom
Filed in
Related posts
Your comment?
Leave a Reply