Citové vydírání mezi partnery

Hedy

Citové vydírání mezi partnery

Co je to citové vydíráni?

Je to vlastně to, že nás nějaká osoba vydírá na základě našich pocitů v její prospěch. Citově vydírají děti, přátelé i partneři. Někdy si citový vyděrač neuvědomí, že vydírá, jindy si to uvědomuje až moc dobře. Spoléhá na to, že uděláte to, co on chce, jinak uskuteční svoji výhružku.

Jak nás partner může vydírat? Vznese svůj požadavek tím stylem, že je to vlastně náš závazek splnit mu přání. Tím že my odmítneme on ještě víc přitlačí. Spustí se nával výčitek a obviňování. Citový vyděrači se zaměřují na náš strach. Snaží se ho v nás vzbudit tím, že nám vyhrožují opuštěním nebo i v horším případě zabitím. Tak moc nás milují, že jsou schopní si i vzít život. Neptají se nás na naše pocity, zabývají se tím, co bude s nimi. Rafinovaně nás přesvědčují, že když nesplníme jejich požadavek, tak budeme trpět.

Jak rozpoznám vyděrače?

Není tak těžké si to uvědomit. Důležité je uvědomit, jestli vám stojí za to si život komplikovat s nějakým chudákem, co neumí jednat fér.Vyděrač se zaměří na vaši slabinu, vznese své přání, které mu musíte splnit, jinak udělá něco co nechcete. Pokud vás o něco požádá a k tomu ještě namítne, co bude následovat, když ho nesplníte a vy máte pocit, že když mu nesplníte to jeho přání, budete mít výčitky, protože jednáte pod tlakem. Nikdo by vás neměl nutit do něčeho, co nechcete nebo s čím nesouhlasíte.

Vyděračem může i být i nemocná osoba, která vyžaduje pozornost. Nemusí to být přímo osoba s handicapem, ale třeba osoba s nějakou nemocí. Uvedeme si příklad z praxe.

„Jednou jsem chodila s klukem, který měl cukrovku, a když se mu něco nelíbilo, tak si to kompenzoval přes tu jeho nemoc. Chtěla jsem odjet k babičce na celý víkend, která bydlí 190 km daleko od mého bydliště. A on mi vyčítal, že se bude nudit, že o víkendu přece máme být spolu, akorát se mu po mně bude stýskat, a další podobné řeči. Byli jsme spolu každý den a on by dva dny nepřežil? V pátek jsem odjela a on mi v sobotu večer napsal sms kolem 22 hod., že si nedal dávku inzulinu na noc. Vyhrožoval mi, že mu je jedno, jestli se mu přes noc něco stane, protože podle něho to byla má vina. Prý by klidně umřel, aby mi ukázal, jak ho trápím a co jsem si to dovolila, navštívit svou babičku.“

Takové jednání je typické pro citové vyděrače. Citově vydírat nás mohou i rodiče, svými frázemi „co jsme pro tebe všechno udělali „

Co s tím?

Důležité je uvědomit sim že vyděračům nesmíme dát žádný podmět s námi manipulovat. Nikdo nemá právo zavazovat si k nám nějaké přání jako k fyzickým osobám. Pokud citovým vyděračům splníte jejich požadavky, dáváte jim důvod nechat se vydírat dál. Výhružky typu: „zabiju se, jestli mě opustíš, nebo „jestli se mnou nezačneš spát, najdu si jinou“, jestli mi to nekoupíš, tak je mezi námi konec“. Rozhodně nepřistupujte na jejich taktiku a strategii, nemějte obavy z toho, že si vezmou život (pokud o tom mluví, určitě by i těžko něco takového udělali, ani ten kluk s cukrovkou se nezabil, co vyhrožoval své dívce po telefonu). Odmítněte, oni to budou muset pochopit, když to bude třeba, doporučte jim návštěvu psychologa.

Single content advertisement bottom
Filed in
Related posts
Your comment?
Leave a Reply