Trvanlivost kosmetiky
Trvanlivost kosmetiky
Hodně žen má problém s dodržováním trvanlivosti kosmetiky nebo ani vůbec neví, že kosmetika nemá věčnou trvanlivost. Přestože se snaží o pleť co nejlépe pečovat, tím jí ale hodně škodí a diví se, když výrobek začne způsobovat akné nebo vyrážky.
Každá holka ve své kosmetické taštičce určitě ukrývá nějaký poklad, který třeba zdědila po babičce nebo to byla její první rtěnka. V tomto případě je schovávání ještě v pohodě, ale pokud vlastníš velkou kosmetickou kolekci, jen těžko to stihneš všechno spotřebovat. Pak vše prošlé prostě musíš vyhodit.
Jak dlouho vydrží
Make-up:12 až 18 měsíců

Autor obrázku: Olivia Proença
Pudr: 2 roky
Korektor: 12 až 18 měsíců
Pudrová tvářenka: 2 roky
Krémová tvářenka: 6 měsíců
Řasenka: 3 měsíce
Pudrové oční stíny: 2 roky
Krémové oční stíny: 12 až 18 měsíců
Tužka na oči: 3 měsíce
Rtěnka: 2 až 4 roky
Lesk na rty: 2 roky
Odličovací pleťová voda: 2 roky
Krémy: datum najdeš vždy na obalu
Pokud by se stalo, že má kosmetika menší trvanlivost než 30 měsíců, měla bys najít na obalu text „spotřebujte do:“. Mnoho značek datum ale nepíše. V tomto případě je dobré se držet trvanlivosti uvedené výše. Asi těžko si ale budeš pamatovat, kdy jsi produkt kupovala, takže je skvělou vychytávkou si na zadní strany obalu nalepit nálepku s měsícem koupě. Budeš tak mít přehled.
Některé produkty ale mají delší trvanlivost jak 30 měsíců, ty mají zase na obalech krém s otevřeným víčkem se zkratkou, jak dlouho po otevření výrobek vydrží. Poté, co expirační doba uplyne, je výrobek prošlý, nefunkční a už může tvé pleti akorát uškodit.
U některých výrobků se dá ale trvanlivost vynásobit dvěma a používat je nadále. Například řasenku určitě nestihneš spotřebovat za 3 měsíce, ještě není vyschlá a pořád skvěle barví. Řasenky a pudrové výrobky můžeš směle používat nadále a nijak ti to neuškodí. Ale u výrobků krémové konzistence se snaž expirační dobu dodržovat.
Existují triky, díky kterým můžeš kazení výrobku trochu zabránit.
Jak zabránit rychlejšímu ‚zkažení‘ výrobku?

Autor obrázku: Olivia Proença
Nepůjčuj kosmetiku kamarádkám, je to něco jako tvůj zubní kartáček.
Při nanášení vždy použij nějakou špachtličku nebo štětec a nedoluj výrobek z obalu prsty. Mohla by sis tam zanést různé bakterie, které by podpořili kazení výrobku. Navíc by sis tím mohla zanést na akné.
Jestli výrobek změní konzistenci, barvu anebo zapáchá, neotálej a hned ho vyhoď.
Pozor na vysoké výkyvy teplot, škodí hlavně teploty nad 20 °C. Když uložíš občas tvoji rtěnku do lednice, jenom jí to prospěje.
Občas svoji kolekci kosmetiky projdi a utři zaprášené obaly, zapatlané lesky a rtěnky. I zde se mohou bakterie množit a dostat se do výrobku.
Podobné články

Your comment?