Trvanlivost kosmetiky

Hedy

Trvanlivost kosmetiky

Hodně žen má problém s dodržováním trvanlivosti kosmetiky nebo ani vůbec neví, že kosmetika nemá věčnou trvanlivost. Přestože se snaží o pleť co nejlépe pečovat, tím jí ale hodně škodí a diví se, když výrobek začne způsobovat akné nebo vyrážky.

Každá holka ve své kosmetické taštičce určitě ukrývá nějaký poklad, který třeba zdědila po babičce nebo to byla její první rtěnka. V tomto případě je schovávání ještě v pohodě, ale pokud vlastníš velkou kosmetickou kolekci, jen těžko to stihneš všechno spotřebovat. Pak vše prošlé prostě musíš vyhodit.

Jak dlouho vydrží

Make-up:12 až 18 měsíců

Autor obrázku: Olivia Proença

Pudr: 2 roky

Korektor: 12 až 18 měsíců

Pudrová tvářenka: 2 roky

Krémová tvářenka: 6 měsíců

Řasenka: 3 měsíce

Pudrové oční stíny: 2 roky

Krémové oční stíny: 12 až 18 měsíců

Tužka na oči: 3 měsíce

Rtěnka: 2 až 4 roky

Lesk na rty: 2 roky

Odličovací pleťová voda: 2 roky

Krémy: datum najdeš vždy na obalu

Pokud by se stalo, že má kosmetika menší trvanlivost než 30 měsíců, měla bys najít na obalu text „spotřebujte do:“. Mnoho značek datum ale nepíše. V tomto případě je dobré se držet trvanlivosti uvedené výše. Asi těžko si ale budeš pamatovat, kdy jsi produkt kupovala, takže je skvělou vychytávkou si na zadní strany obalu nalepit nálepku s měsícem koupě. Budeš tak mít přehled.

Některé produkty ale mají delší trvanlivost jak 30 měsíců, ty mají zase na obalech krém s otevřeným víčkem se zkratkou, jak dlouho po otevření výrobek vydrží. Poté, co expirační doba uplyne, je výrobek prošlý, nefunkční a už může tvé pleti akorát uškodit.

U některých výrobků se dá ale trvanlivost vynásobit dvěma a používat je nadále. Například řasenku určitě nestihneš spotřebovat za 3 měsíce, ještě není vyschlá a pořád skvěle barví. Řasenky a pudrové výrobky můžeš směle používat nadále a nijak ti to neuškodí. Ale u výrobků krémové konzistence se snaž expirační dobu dodržovat.

Existují triky, díky kterým můžeš kazení výrobku trochu zabránit.

Jak zabránit rychlejšímu ‚zkažení‘ výrobku?

Autor obrázku: Olivia Proença

Nepůjčuj kosmetiku kamarádkám, je to něco jako tvůj zubní kartáček.

Při nanášení vždy použij nějakou špachtličku nebo štětec a nedoluj výrobek z obalu prsty. Mohla by sis tam zanést různé bakterie, které by podpořili kazení výrobku. Navíc by sis tím mohla zanést na akné.

Jestli výrobek změní konzistenci, barvu anebo zapáchá, neotálej a hned ho vyhoď.

Pozor na vysoké výkyvy teplot, škodí hlavně teploty nad 20 °C. Když uložíš občas tvoji rtěnku do lednice, jenom jí to prospěje.

Občas svoji kolekci kosmetiky projdi a utři zaprášené obaly, zapatlané lesky a rtěnky. I zde se mohou bakterie množit a dostat se do výrobku.

Single content advertisement bottom
Related posts
Your comment?
Leave a Reply