Karl Lagerfeld

Hedy

Karl Lagerfeld

Platinově blonďatý Němec, jehož oficiální jméno zní Karl Lagerfeldt ( s „t“ na konci) si jméno o jedno malé písmeno zkrátil, prý zní lépe obchodně. Narodil se v roce 1933 v německém Hamburku a v dnešní době je považován za jednoho z
nejvlivnějších módních návrhářů druhé poloviny 20. století.

Autor obrázku: Siebbi

Dělá se o pět let mladší

Karl sám o sobě tvrdí, že se narodil roku 1938, nicméně spolužáci ze školy a učitelé potvrdili právě rok 1933. Ať tak či jinak, narodil se jako jediné dítě manželů Lagerfeldtových, když matce bylo 42 a otci 60 let. Z jejích předchozích vztahů má Karl několik sourozenců. Matka Němka, otec Švéd, který podnikal nejprve v bankovnictví, poté se zaměřil na výrobu vlastního objevu – kondenzovaného mléka. Vydělal obrovské jmění a mohl tak zajistit Karlovi budoucnost.

Stěhování do Francie

Když mu bylo 22, přestěhoval se do Paříže a zúčastnil se návrhářské soutěže. Výhrou si zajistil kariéru a práci u Pierra Balmaina. Následně odchází k
jinému návrháři, ale ani tam dlouho nevydrží. Zkouší studovat, což se také dlouho nevede, a tak se jen tak poflakuje po plážích. Majetná rodina mu může zajistit nejen obživu, ale i financovat prodejnu, kterou ve Francii v Paříži zakládá.

Návrhář u Chanel

Zlom nastává v roce 1982, kdy začíná pracovat jako primární návrhář u značky Chanel. Na přehlídkách fascinuje nejen modely, ale i předvádějícími. Jednou se stane, že osloví několik striptérek a hvězdy filmů pro dospělé, aby na jedné jeho přehlídce účinkovali. Vzbudí velký rozruch už i tím, že v průběhu přehlídky šéfka módního časopisu Vogue vstane a odejde.

Madonna a Kylie

Karl Lagerfeld navrhuje modely pro světoznámé celebrity jako je nesmrtelná
Madonna anebo Kylie Minogue. V roce 2004 navrhl kolekci pro švédskou módní značku H & M a za pouhopouhé dva dny. Když se dostala kolekce na trh, musela značka oznámit, že je veškeré šatstvo vyprodáno.

„Držení diety je jediná hra, kterou vyhrajete, jen když o něco přijdete.“

Autor obrázku: patrick janicek

Lagerfeld je znám i pro svoji změnu zevnějšku – za 13 měsíců shodil asi 40 kilogramů tělesné váhy díky speciálně navržené dietě, přímo na tělo. Důvodem hubnutí bylo, že chtěl prostě nosit šaty, jako jeho modely. Své vzpomínky a postřehy hubnutí pak společně vložil do knihy The Karl Lagerfeld Diet.

Drzý a pomlouvačný

Karl je excentrický, výrazný a šokující. Nejen v modelech, ale i jako osobnost. Na žádné celebritě, se kterou spolupracoval, nenechal ani nit suchou. Pusu na špacír si pustí kdykoli a kdekoli. A může si to dovolit – občas je označován za
Karla Velikého – pro svůj bohatý přínos módě.

Černá, bílá, Chloé i Fendi

Byl hlavním návrhářem značky Chloé, se kterou vtrhl do světa módy černobílou kolekcí. Černá a bílá jsou vůbec základním kamenem Lagerfeldovy práce. Poté vytváří modely i pro značku Fendi a roku 1974 zakládá vlastní značku Karl Lagerfeld Impression. Proslaví se také jako fotograf a značce Chanel, kterou vedl od roku 1984 jako její umělecký ředitel, vdechl moderní a erotický náboj. Do té doby byly šaty od Chanelu brány jako móda pro starší dámy.

Single content advertisement bottom
Filed in
Related posts
Your comment?
Leave a Reply