Yves Saint-Laurent

Hedy

Yves Saint-Laurent

Autor obrázku: The Brandery

Velikán světové módy, kreativní tvůrce a symbol luxusu z Francie. Stručná charakteristika nezapomenutelného módního návrháře, který oblékání vdechl jiné směry.

Nesnadné dětství Alžírana

Laurent se narodil roku 1936 v rodině bohatého ředitele pojišťovací společnosti. Jenže tento Alžíran neměl, jak by se mohlo zdát, snadné dětství. Vzhledem k tomu, že již odmala se projevovala jeho homosexualita – byl slabší a citlivý a tudíž pro většinu spolužáků snadným terčem. Děti si ho dobíraly a šikanovaly jej.

První zastávka na cestě módy – DIOR

Možná už proto v sedmnácti letech odchází do Francie, konkrétně Paříže a začíná pracovat u Diora. Za tři roky nato samotný Dior umírá a Laurent je jmenován jeho nástupce. Stává se ředitelem značky, pro kterou objevuje další kouty úžasné módy.

Vlastní značka YSL

V roce 1961 pak zakládá, spolu se svým přítelem Pierrem Bergé vlastní značku – YSL. Mimo dávno objevené lichoběžníkové šaty, které jsou mimo jiné dnes brány jako symbol Laurentovi tvorby, přichází na trh s celou vlastní kolekcí pro běžné nošení, známou pod jménem Rive Gauche.

Jako vzduch k dýchání

Yves dal šatům vzdušnost, bez zbytečného přetěžování. Volnost a svěžest je symbolem jeho tvorby a v některých prvcích lze najít spojitost s modely od Chanelu. Toho si povšimla i samotná a velká Coco a Yvese označila za svého duchovního dědice.

Autor obrázku: L

Sklady, Orient a nudista

Významný je jeho řešení skladů na šatech, uplatňující se především u
orientálních modelů v jasných barvách. Tím Yves nekončí, do módy opět zavede dámské saka, obleky, smoking anebo kozačky. Rozruch způsobí jeho představení průhledných modelů, které souhrnně nazývá nude look.

Inspirace v malířství – obrazy Pieta Mondriana dal na šaty

Nejtypičtějším modelem od Yvese jsou senzační šaty s mondrianovským potiskem. Laurent vlastnil svoji značku asi 30 let, poté ji prodal firmě Sanofi, následně získává značku Gucci. Yves ještě tvoří a roku 2002 končí svoji návrhářskou kariéru.
O několik let později, konkrétně 1. června 2008 umírá tento skvělý a nezaměnitelný umělec na rakovinu.
Single content advertisement bottom
Filed in
Related posts
Your comment?
Leave a Reply