Jean-Paul Gaultier

Hedy

Jean-Paul Gaultier

Francouzský extravagantní návrhář, ovlivněn avantgardou a punkem. Nikdy nestudoval módní návrhářství, ani jiné umění. V osmnácti letech začíná pracovat v módním domě Pierre Cardin a za šest let na to, v roce 1976 zakládá vlastní značku, nazvanou po sobě – Jean-Paul Gaultier.

Trocha provokace, kapka šílenství

Jeho móda je provokativní, výrazná někdy až šílená. Gaultier odstranil typickou ženskost a vytvořil zcela nový pohled. Typickým příkladem jeho modelů je například slavná kolekce, vytvořená pro Madonnu, při jejím světovém turné Blonde Ambitont Tour v roce 1990 – korzet lososové barvy s velice výraznou extra špičatou podprsenkou a výraznými podvazky zařadil Madonnu mezi módní ikony a Jean-Paul si díky tomu vytvořil „vlastní pomník“.

Pás látky a světový fenomén

Výrazným a typickým jeho modelem je také ten, který vytvořil pro herečku Millu Jovovich ve filmu Pátý element z roku 1997. Z jednoho pruhu bílé látky stvořil poměrně jednoduchý a velice dráždivý kostým.

Vliv Vivienne Westwood

V současnosti patří mezi nejvýznamnější módní návrháře vůbec. Je ovlivněn nejen punkem, ale i britskou módní návrhářkou Vivienne Westwood a do francouzské módy přináší řádnou dávku provokace a sexappealu.

Kokety s třpytivými podprsenkami

Vzdušné sukně z tylu kombinuje s bundami pobitými cvoky. Podprsenky uvádí do popředí, když je vyzdobí štrasovými kamínky. Veřejně prohlašuje, že pokud se žena obléká jako koketa, ještě neznamená, že jí skutečně je a naopak dámy v kostýmku Chanel mohou prý být ty správné kokety. To je také nepřímé heslo, kterým se po většinu své tvorby řídí.

Autor obrázku: FaceMePLS

Zakladatel metrosexuality

Je to avantgardní umělec, jež směšuje a zaměňuje roli ženy a muže. Pro pány vytváří dlouhé sukně a hluboké výstřiky. Dnes se mužům, kteří se do jeho a podobných modelů oblékají, říká metrosexuálové, v osmdesátých letech, kdy svět těmito kostýmy šokoval, se jim říkalo „gaultier“.

Přehlídka z pečiva

Gaultier nešokuje jen svými modely, ale také přímo na vlastních přehlídkách, kde kostýmy předvádí modelky a modelové s nadváhou, vráskami, tetováním či extraordinárními účesy. Navíc každou přehlídkou šokuje nějakým zvláštním prvkem, jako byly například náušnice ze sáčků od čaje anebo v roce 2004, kdy celou kolekci vytvořil z kousků chleba.

Flakonky na parfém – torzo

V devadesátých letech vytváří konfekční řady, kterou jsou finančně dostupné i běžným lidem. V té době také přivádí na svět nezapomenutelné flakonky na parfém – torzo lidského těla. Dodnes jsou nejlépe prodávanými parfémy.

V roce 2005 na sebe upozornil kolekcí námořnických košil a oděvů, jež se téměř okamžitě stává světově oblíbenou a dodnes nepostradatelnou. Mimo vlastní značku je také Jean-Paul Gaultier dvorním návrhářem značky Hermes.

Single content advertisement bottom
Filed in
Related posts
Your comment?
Leave a Reply