Mám jizvy po akné! Pomoc!

Hedy

Mám jizvy po akné! Pomoc!

S akné se potká za svůj život každá dívka, některá ve větší míře, některá v menší. Jednou to potká opravdu každého, ale bohužel to není nic příjemného. Navíc po akné zůstávají ošklivé jizvy, které nechtěj moc mizet. Jak vůbec ty jizvy vzniknou? A jak se těch potvor zbavit?

Po zánětu většinou zůstává jizva

Autor obrázku: Jane

Pravdou je, že se na vzniku jizvičky podílí hodně příčin a nejde ji tak lehce identifikovat. Důvodů je opravdu spoustu – může to být zvýšená tvorba mazu, bakterie, kvasinky, porucha rohovění vlasové cibulky, změny pohlavních hormonů nebo prostě, protože tam byl zánět. Poté vznikají pupínky, které se zanítí a pokud jsou velmi hluboké, hojí se jizvou.

Nemusí být vidět, ale někdy bývá jizva docela výrazná a někomu může na obličeji vadit. Pokud si měla nebo máš s akné hodně problém, asi se jizvičkám nevyhneš, sice se některé časem zatáhnou a mizí, ale ne všechny a ne úplně. Jestli je tvůj obličej doslova poset jizvičkami, budeš si je asi muset nechat odstranit laserem.

Jak „zhezčit“ jizvičky

Pokud nechceš jizvy odstraňovat nějakým razantním způsobem, existuje způsob, jak je zhezčit. Pokud máš na obličeji hlavně vyvýšené jizvy, stačí do nich aplikovat steroidní injekce, které je sníží a budou ve stejné rovině jako okolní pokožka. Bohužel, pokud jsou tvoje jizvy vpadlé, budeš muset najít jiný způsob, jak se jich zbavit. Ten už je ale mnohem razantnější.

Chemický peeling

Chemický peeling je zásah, který pomocí ovocných kyselin a podobných látek dokáže odstranit svrchní vrstvu pokožky a tak dostat dolů i jizvy. Kůži pěkně vyhladí, ale nejdřív si budeš muset počkat na zahojení. Není dobré do rány nanášet make-up, akorát to prodlužuje dobu hojení a mohla by se rána zanést.

Lasery

Lasery jsou asi nejpoužívanější, nejběžnější a neznámější odstraňovač jizev, dokonce se používá i k odstraňování jiných nedostatků. Nezapomeň se ale informovat u své kosmetičky, zda používá ablační nebo neablační laser, protože ten ablační by jen zbytečně prodlužoval dobu hojení a ničil by tkáň. Neablační je k ní mnohem šetrnější, dokonce podporuje tvorbu kolagenu, což pomůže jizvu ještě více vyhladit.

Dermabraze

Pokud nechceš podstupovat ani chemický peeling, ani různé lasery, můžeš zkusit tzv. dermabrazi, která také účinně odstraňuje jizvy po akné. Oproti chemickému peelingu ale může lehce bolet, protože se svrchní vrstva odstraňuje mechanicky – bruskou či diamantovou frézkou. Chemický peeling je v podstatě jenom takový gel, který se o vše postará a je absolutně bezbolestný. I při dermabrazi budeš muset počkat na uzdravení rány, do které není vhodné nanášet make-up, aby se nezanítila.

Autor obrázku: Luke Lehrfeld

Další metody

Existuje plno dalších metod, jak se jizviček zbavit, záleží pouze na tobě, jaké dáš přednost, nebo jestli se opravdu rozhodneš si jizvičky odstranit. Jizvy se dají odstranit i chirurgicky nebo pomocí kyseliny hyaluronové, kterou máš i v běžných kosmetických přípravcích. Dokonce se používá i kolagen, aby vyplnil hluboká místečka.

Prevence

Pokud chceš jizvičkám i předejít, měla by ses zaměřit na léčbu akné, jedině tak se vyhneš jizvám, navíc budeš mít i krásnou pleť! Zabiješ dvě mouchy jednou ranou.

Single content advertisement bottom
Filed in
Related posts
Your comment?
Leave a Reply