Žárlivost – kdy je zdravá a kdy už být na pochybách…

Hedy

Žárlivost – kdy je zdravá a kdy už být na pochybách…

Autor obrázku: Geoff Stearns

Známá fráze, kterou známe všichni ,,Kdo nežárlí, nemiluje.“ Pravda či lež? Těžká otázka. Spíš je vhodné určit, o jaký typ žárlivosti se jedná.

Zdravá žárlivost

Zdravě žárlící partner Vás nebude ve Vašem životě nijak omezovat. Bude klidný, když se budete bavit s jinými muži anebo když budete na nějaké společenské akci sama. Bude mít ale svoje hranice v normálních mezích, přes které když přejdete vy anebo nějaký muž ve Vaší přítomnosti, tak se ozve. Např: Partner by měl být hrdý, pokud po Vás obdivně pokukuje opačné pohlaví, na druhou stranu, by měl reagovat, když k Vám bude někdo dotěrný. Jeho reakce by měla být klidná, ale dostatečně důrazná. V žádném případě by se ale nemělo jednat o žádnou formu agrese. Ať už na adresu dotěrného nápadníka anebo přímo na Vás.

Chorobná žárlivost

Tento jedinec nepotřebuje žádný důvod k žárlení, a přesto ztropí scénu pokaždé, když jdete někam sama anebo když se mu vzdálíte z dohledu. Neustále se přesvědčuje o tom, že s někým flirtujete tím, že Vám prohledává mobilní telefon, poštu, e-mail,…atd. I když nenajde žádný usvědčující důkaz o Vaší nevěře, stejně si bude myslet, že někoho máte. Reakce chorobných žárlivců jsou přehnané a často agresivní. Pokud dojde k napadení Vaší osoby jednou, pravděpodobně se to bude opakovat, nevěřte proto sladkým řečem, které po napadení bude partner říkat, a raději vztah ukončete a najděte si nového partnera.

Nejhorším možným řešením takovéhoto soužití je vyjít žárlivcovi vstříc a chovat se tak, abyste nikdy nikoho neprovokovala. Žádné společné akce s kamarádkami, žádné společenské akce s Vaším partnerem. Budete jen zavřená doma a i při banálním nákupu potravin se budete cítit provinile. I kdybyste byla s partnerem 24 hodin denně, bude žárlit stejně dál. Tento vztah Vás bude dusit, budete jako svázaná.

V případě, že s partnerem chcete nadále žít, je vhodné vyhledat partnerovi psychologickou pomoc. Žárlivost se dá léčit, ale pacient si musí diagnózu přiznat a musí se chtít léčit, což se bohužel většinou nestane.

Ignorace také nepotěší

Na druhou stranu jsou i partneři, kterým je to co dělá jejich protějšek úplně ukradené. Představte si, že by Vašemu partnerovi vůbec nevadilo, kdyby Vás jiný muž osahával, nebo kdybyste se v jeho přítomnosti líbala s někým jiným. To by se Vám také nelíbilo, připadalo by Vám, že partnerovi na Vás nezáleží. Ne nadarmo se říká zdravé žárlivosti právem ,,zdravá“.

Single content advertisement bottom
Filed in
Related posts
Your comment?
Leave a Reply