Vivienne Westwood

Hedy

Autor obrázku: Maegan Tintari

Vivienne Westwood

Zakladatelka punku, výstřední, nápadná až excentrická. To je britská návrhářka, původním zaměstnání učitelka.

Z učitelky punkerka

Se svým přítelem, hudebním producentem Malcolmem McLarenem si ve svých 29 letech otevřela vlastní obchod s názvem Let it Rock a dodnes je považován za prapůvod módě zvaná punk. Později jej Vivienne přejmenovala na jednoduché „Sex“ a nabízela v něm fetišistickou módu. Ve vitrínách byly figuríny bez hlav provozující orgie.

Zcela zvláštní a neobvyklé prvky

Náhrdelníky ze splachovadel od záchodů, ozdoby z kuřecích kostí, brože z tampónů, rozbité a roztříštěné věci, spolu s latexem a kůží, tak přesně se prezentuje výrazný a nezaměnitelný look britské návrhářky.

Šití ve volných chvílích

Začínala s šitím po večerech, sbírala inspiraci v punkových klubech a své oblečení prodávala ve zmíněném obchodě. Řady mladých, jež byly příznivci tohoto stylu, se sjížděli z celé země, aby si něco z jejího butiku zakoupili.

Zatčeni za trička

Tím však nekončí. Na trh vyrazí Westwood a McLaren se tzv. sloganovými tričky. Za Two Naked Cowboys, které představuje dva kovboje s odhalenými penisy, je pár dokonce zatčen, což působí jako perfektní reklama. Mládež dychtící po extravaganci, originalitě a především provokaci, vyhledá londýnský obchod s netradičním zbožím v téměř šíleném tempu.

Sex Pistols a první módní přehlídky

Za vznikem punkové kapely Sex Pistols není nikdo jiný, než producent McLauren a Vivienne celou kapelu obléká. Opět zavládá masová touha po oděvech značky Vivienne Westwood. Následují první módní přehlídky, inspirované piráty a jinými zločinci, které opět přinese Vivienne úspěch. Jenže to má i temnou stránku – z Vivienne se stává více návrhářka a s Malcolmem se rozchází.

Objevila maskáče

Jako návrhářka debutuje v Paříži kolekcí s maskáčovým vzorem, následují další prvky, vždy mísí aktuální trendy s rockovým stylem. Objevuje boty s podpatky vysokými 25 centimetrů, které na přehlídce způsobí legendární pád topmodelky Naomi Campbell.

Autor obrázku: Julie Mac

Inspirace všude

Westwood se inspiruje v historii a světových událostech. Do svých modelů vkládá prvky z rokoka, nevynechá ani brazilský karneval v Rio de Janeiru a další. Jejího uměleckého talentu si všímá i anglická královna, která Vivienne uděluje Řád britského impéria. I při slavnostním aktu, kde je jí Řád předám, nezapomene kdo je a předvede zvednutou sukni á la Marilyn Monroe, pod kterou měla jen průhledné punčocháče.

Potkává svého manžela

Hostuje jako profesorka na vysokých uměleckých školách, kde je jí fascinován student Andrea Kronthaler, jež se později stává jejím manželem a v současnosti má na starosti pánskou módu značky Vivienne Westwood. Obdivuje ji i princ Charles a propůjčuje jí šlechtický titul Dáma.

Sex ve městě a Simona Krainová

Svatební šaty od Vivienne so dostaly až do filmu Sex ve městě, které oblékla herečka Sarah Jessica Parker. Stejné šaty poté předvádí česká topmodelka Simona Krainová.

Single content advertisement bottom
Filed in
Related posts
Your comment?
Leave a Reply