Očima

Které brýle jsou ty pravé?

Které brýle jsou ty pravé?

Naše oči jsou velmi citlivé, a proto bychom je měli chránit před slunečním zářením a intenzivním světlem slunečními brýlemi. Brýle můžeme ale i chápat jako skvělý módní doplněk, takže je jejich výběr docela důležitý. Když se totiž rozhlédneš v obchodě kolem sebe, najdeš tolik typů a barev, že si možná někdy ani nejsi jistá, které brýle jsou ty pravé.

Před výběrem slunečních brýlí by ses měla zamyslet, jestli je chceš jen jako doplněk tvého outfitu, na chození po městě, k moři nebo na hory. Měla bys ale zvážit, jestli s nimi budeš řídit auto, protože některé sluneční brýle se na to nehodí.

Dobré sluneční brýle by měly mít 100% blokaci UVC, UVB, UVA a HEV.

Barva skel

Autor obrázku: Jennifer Su

Hnědá

Hnědá a oranžová sklíčka jsou nejlepší pro zlepšení kontrastu, pohlcují skvěle i UV záření a modré složky spektra. Hnědá sklíčka jsou vhodná pro všechny způsoby nošení, ale nejsou dobré pro lidi, kteří jsou přecitlivělí na světlo.

Šedá

Šedá nemění barevné vnímání, proto je až za hnědými sklíčky. Dokáže ale snížit intenzitu slunečního záření. Díky těmto dvou faktům jsou šedá sklíčka vhodná pro lidi, kteří mají oči přecitlivělé na světlo. Skvěle se hodí do místností se zářivkami a počítači.

Modrá

Brýle s modrými sklíčky nejsou moc vhodné pro venkovní použití, navíc k moři nebo na hory jsou absolutně nedostačující. Propustí totiž některé typy světla – např. vysokoenergetické modré záření. Jejich velkou výhodou ale je, že jsou vhodná opět pro lidi, kteří jsou přecitlivělí na světlo, ale hodí se pouze do místností. Tyto brýle jsou tedy ideální na čtení nebo sledování televize.

Zelená

Zelená má hodně podobné vlastnosti jako hnědá, ale není tak dobrá. Dokáže ale dobře zlepšit kontrasty. Dále snižuje intenzitu slunečního záření, absorbuje UV záření, i IR (= infračervené záření, což je elektromagnetické záření s vlnovou délkou větší než normální světlo, ale menší než mikrovlnné záření) záření, dokonce je vhodná pro lidi, kteří jsou na světlo citliví. Velkou nevýhodou je, že nepohltí všechno modré spektrum – propustí jeho zelenou část.

 

Pokud brýle hodláš nosit každý den, měla bys mít ty s 15 až 90% absorpcí světla. Pokud ale hodláš řídit, neměla bys používat vysoké procento absorpce světla, řízení by bylo nebezpečné. Pro řízení auta si raději pořiď polarizační čočky, které odfiltrují světla, ale stále přes ně vidíš ostře a čistě tak, jak to i ve skutečnosti je.

Tvar obličeje

A jaké brýle si vybrat? Každý obličej je jiný, ale dají se rozdělit do několika typů, kterým něco určitého sluší. Který typ jsi ty?

Autor obrázku: Jennifer Su

Oválný

Oválný obličej je takový, jaký má ideální obličej být. Nemusíš se s výběrem nějak moc trápit a prostě vybírej to, co se ti líbí.

Protáhlý

Úzký a protáhlý obličej potřebuje, aby ho brýle zkrátily. Proto vybírej ty s přísnou horizontální linií a obrubou, která zdůrazní nejširší část obličeje.

Kulatý

Kulatý obličej vyžaduje brýle s oválnými hranami.

Čtvercový

Čtvercový obličej má stejně širokou čelist jako čelo, proto vyžaduje oválnou obrubu, která tento kontrast zjemní. Navíc krásně obličej prodlouží. Vyhýbej se hranatým obrubám, dodaly by obličeji příliš tvrdý výraz.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *