Jak na hádky a truc?

Hedy

Ráno jste vstala špatnou nohou, v práci jste nestíhala, a když přijdete domů, je všude nepořádek. V tu chvíli do vás vjede takový vztek, že byste kameny lámala. To jistě zná každá z nás. Pak už stačí jen malinká partnerova „chybička“ a už po něm vyjedete. To vyprovokuje i jeho a hádka je na světě. Jak ale zabrzdit, aby k hádce nedošlo, abychom se naučili vztah si umět oživit, ne jej bořit?

Pozitivní i negativní, takové jsou hádky

Hádka může být i užitečná, dokáže vyčistit vzduch. Pokud se ale hádáte opravdu hodně a často, je potřeba s tím něco dělat. Záleží také na povaze partnerů, bude-li jeden klidný flegmatik, počká, až se partner vyřve a hádku přejde. To také ale není správně. Jsou-li oba partneři dominantní, mohou být hádky velmi nebezpečné. To že se ve vztahu hádáte, neznamená, že nejste zamilování. Jen je potřeba to nějak řešit, někde asi bude trhlinka. Hádky by váš vztah mohly dovést až k úplnému konci.

Těžte z hádek a vzájemně se tolerujte

Autor obrázku: Vic

Za prvé byste asi měli pochopit, že v hádce vůbec nejde o hádání, ale o vyjádření partnera co cítí, a s čím ve vztahu nesouhlasí. Proto byste ho měla vyslechnout a ne hned oponovat vaším nesouhlasem. Zkuste partnerovi ukázat, že vám je líto, co cítí a že na tom hodláte pracovat. Uvidíte, jak ho to samotného překvapí a hádky bude konec. Až se trošku partner uklidní, řekněte mu na to svůj názor. Chyba není nikdy jen na jedné straně. Zkuste vymyslet kompromis, dejte si ale pozor ať nedojde k hádce znova.

Jestli-že na vás partner vyvalí problém znenadání při hádce, zřejmě vázne ve vztahu komunikace a je potřeba s tím pracovat. V partnerovi to vře, a když se to navrší, už to na vás jen křičí a je k nezastavení. Vy v tu chvíli nemusíte chápat, proč vlastně na vás teď křičí, když jde o maličkost. Proto říkejte partnerovi vše, co vám vadí, co byste chtěla jinak. Naučte se partnerovi naslouchat. Připusťte si, že ne vždy máte pravdu. Pokud si oba partneři budou stát tvrdohlavě za svým, nikdy se z hádek nedostanou.

Zkuste společně vymyslet řešení, změnu

Když vám partner řekne, co mu na vás vadí, neoponujte mu tím, že jste taková, jaká jste a jiná už nebudete. To už můžete rovnou vztah ukončit. Jste spolu, abyste se vzájemně respektovali. Partner by si vám nestěžoval, kdyby ho to opravdu netrápilo. A tím, že ho „odpálkujete“ touto odpovědí akorát zničíte komunikaci mezi vámi a příště dojde už rovnou k hádce, místo toho, aby se problém v klidu řešil.

Vždy se snažte dojít k nějakému východisku, jelikož hádka „zakopnutá pod postel“ je ve vztahu jedem. Každý má po hádce své emoce, je zraněný, naštvaný, zklamaný. Pokud budete dělat, že se nic neděje, ponesete si problém z hádky dál a váš vztah se stane pouhou přetvářkou. Takhle se vám budou pod postelí hromadit zakopaní kostlivci a jednou vypukne válka. Proto řešte problémy rovnou, neodkládejte je ani se nepřetvařujte. Vzpomínky, které mají velkou emoční hodnotu, jsou v mozku prioritou. Jelikož hádka je velmi zápornou emoční myšlenkou, mozek si jí bude pamatovat a partneři to v sobě budou stále nosit. Tím se od sebe začnou vzdalovat a vztah bude pomalu chladnout.

Hádáte-li se stále kvůli jedné a té samé věci, uzavřete s partnerem dohodu. Sepisujte si problémy, kvůli kterým hádky vznikly a vždy, když k tomu samému problému dojde, partnera upozorněte, že už tu kvůli tomu hádka byla a že jste našli východisko, které vyhovuje vám oběma. Partner se jistě zastydí a problém bude vyřešen. Upozorněte ho však s klidným tónem v hlase, žádná ironie!

Single content advertisement bottom
Filed in
Related posts
Your comment?
Leave a Reply