Nepříjemné zvuky při spánku aneb Chrápání mě děsí

Hedy

Chrápání je běžný doprovod spánku, avšak je opravdu velké množství lidí, kteří to nemohou vystát. Někomu vadí zvuky, jiný zase neusne kvůli hluku a podobně. Ale dá se nějak s chrápáním bojovat?

Chrápu, chrápeš, chrápeme

Přestože chrápe velká část obyvatel, tak je chrápání označováno jako porucha spánku. Důvod tohoto označení je jasný, protože ten kdo chápe, ruší. Jednak ruší své okolí, které nemůže usnout, protože slyší nepříjemné zvuky. Ale také může rušit sám sebe, protože mnozí když uslyší i vlastní chrápání, tak se leknou a často se probouzejí. A výsledek je prostý, protože ten, kdo se v noci často budí, se špatně vyspí.

Proč chrápeme?

Důvodů toho, proč člověk chrápe, může být hned několik. Tím prvním je to, že jste chlap. Je totiž dokázáno, že daleko častěji dochází k chrápání u osob mužského pohlaví, protože muži mají úzcí hrdlo. Avšak jsou zde i další aspekty. Jako je i obezita, protože člověk, který vám nějaké kilo navíc má navíc i tuky, které se usazují i v oblasti krku, a pak není divu, že člověk chrápe. Ačkoliv se to někomu bude zdát divné, i konzumace alkoholu může ovlivnit chrápání. A to díky tomu, že alkohol uvolňuje svaly, a tedy začne člověk chrápat. Na alkohol si dávejte pozor, protože může během spánku vyvolat nejen chrápání, ale také chvilkové zastavení dechu, což je pro některé jedince opravdu nebezpečné.

Chrápeme jen občasně

Mimo jiné může docházet i k přechodnému chrápání, které se vyskytuje jen v jistých případech. Nejčastěji je to v případě nemoci, zejména pokud jde o nemoci spojené s dýchacími cestami, nejvíce zastoupené rýmou, protože když má člověk ucpaný nos, tak je logické, že to dýchání nebude úplně volné. Ale mohou za to i bolesti v krku, suchý kašel a podobně. Pravdou je i to, že k chrápání je náchylnější člověk, který kouří, protože má jak se říká prokouřené hlasivky a dýchací cesty, tak není divu, že dojde k nepříjemným zvukům. Avšak cigarety mají hned dva důvody, protože kouřící lidé mají častěji onemocnění dýchacích cest.

Mohu se chrápání zbavit?

Vzhledem k tomu, že chrápání je otravné pro okolí i pro vás samotné, tak mnozí hledají způsoby, jak se chrápání zbavit. Ovšem to není tak jednoduché, proto je lepší poradit se s lékařem. Avšak většinou se to léčí chirurgickým po případě i laserovým zákrokem. A proto je někdy lepší pořídit sobě i své drahé polovičce špunty do uší, abyste nic neslyšeli a zároveň se vyhnuli jakémukoliv zákroku, protože ani zásah do lidského těla není nic příjemného.

 

Chrápání sice může obtěžovat vás i okolí, ale je poměrně těžké se ho zbavit. Můžete si pomoci tím, že se budete vyhýbat věcem, které chrápání povzbuzují, ale ani to nezajistí, že budete mít klidnou noc.

Single content advertisement bottom
Related posts
Your comment?
Leave a Reply